-1.2 C
Chicago
poniedziałek, 1 marca, 2021

Czy Polska kupi australijskie fregaty dla naszej marynarki wojennej?

Popularne

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki powiedział, że według jego wiedzy Polska nie kupi australijskich fregat. Podkreślił, że wpływ na to może mieć analiza tego zakupu przeprowadzona przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Gość „Sygnałów Dnia” w radiowej Jedynce mówił, że taki zakup byłby dla Polski nieopłacalny. „Analiza resortu obrony była jednoznaczna. Te fregaty jeśli chodzi o Bałtyk nie sprawdziłyby się. Trzeba by również ponieść spore koszty ich dozbrojenia” – wyjaśnił Ryszard Czarnecki.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości mówił również, że inicjatorem zakupu przez Polskę fregat była Polonia australijska.

W ostatnich tygodniach mówiło się o tym, że Polska kupi dwie fregaty Adelajda, których Australia chce się pozbyć. W ostatnim czasie zarówno polskie Ministerstwo Obrony Narodowej jak i Kancelaria Prezydenta informowały, że Polska jest zainteresowana zakupem okrętów. Tuż przed przyjazdem prezydenta Dudy do Australii media podawały jednak, że ewentualny zakup zablokował premier Mateusz Morawiecki.

 


 

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że żadna decyzja dotycząca australijskich fregat nie zapadła.

Chodzi o dwie fregaty Adelajda, dotychczas służące Australii. W ostatnich tygodniach zarówno polskie ministerstwo obrony jak i Kancelaria Prezydenta informowały, że Polska jest zainteresowana zakupem okrętów. Tuż przed rozpoczęciem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Australii w mediach pojawiły się nieoficjalne doniesienia jakoby ewentualny zakup zablokował premier Mateusz Morawiecki.

Michał Dworczyk w Polskim Radiu 24 dementował medialne doniesienia dotyczące fregat. „Wbrew temu, co podawały niektóre media, żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły” – powiedział szef Kancelarii Premiera. Apelował też o cierpliwość i zaczekanie na powrót z Australii prezydenta i towarzyszącego mu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. „Wtedy tak naprawdę będziemy mieli rzetelną wiedzę w jakim kierunku ta sprawa będzie się rozwijała” – stwierdził Michał Dworczyk. Szef Kancelarii Premiera dodał, że obecnie trwa dialog dotyczący modernizacji i rozbudowy marynarki wojennej. Koncepcję zakupu australijskich fregat określił mianem rozwiązania „pomostowego”.

Polska Marynarka Wojenna dysponuje w tej chwili dwiema fregatami rakietowymi amerykańskiej produkcji, które zostały zbudowane jeszcze w latach 80. Okręty wkrótce jednak zostaną wycofane ze służby.

IAR/PR24/vey/sk

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR1/MR/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane