12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Czy Polaków czeka wymiana telewizorów? Nie wszystkie urządzenia, są przystosowane do nowego systemu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Czy czeka nas wymiana telewizorów? Na 2022 roku została zaplanowana zmiana systemu nadawania telewizji. Nie wszystkie urządzenia, które posiadamy w domu, są przystosowane do nowego systemu. Czy konieczna będzie wymiana telewizorów i dekoderów? Sprawdź informacje o DVB-T2. 

Zbliża się zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Od 1997 roku używano standardu telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie. Od 2013 roku wszyscy użytkownicy telewizji naziemnej korzystają z transmisji cyfrowych w standardzie DVB-T.

 

Od 30 czerwca 2022 roku wykorzystywana będzie transmisja DVB-T2 z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H). DVB-T2 to skrót od zwrotu Digital Video Broadcasting – Terrestial Second Generation, czyli standard naziemnej cyfrowej transmisji wideo drugiej generacji.

 

Jeśli zamierzasz kupić nowy telewizor, upewnij się że sprzęt jest dostosowany do treści nadawanych w nowym formacie. Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz, będą odbierać nadawane programy telewizyjne. Wiele odbiorników TV sprzedawanych obecnie w sklepach, jest już wyposażona w dekoder DVB-T2. Kupując nowy telewizor należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3.

 

Prace nad wprowadzeniem DVB-T2 trwają w całej Europie. Nowy system nadawania telewizji ma ruszyć w Polsce 30 czerwca 2022 roku. DVB-T2 pozwoli na odbieranie większej ilości kanałów z lepszą jakością obrazu i dźwięku. To również szansa na wprowadzenie do Polski nowych nadajników 5G mających duży zasięg. Ograniczeniem DVB-T jest również brak możliwości przesłania kanałów telewizji naziemnej w rozdzielczości wyższej niż HD i Full HD (720p i 1080p).

 

Dzięki temu szybki internet mobilny będzie dostępny dla wielu mieszkańców, nie tylko tych, którzy mieszkają w dużych miastach. W Europie DVB-T2 nadawany jest już w Austrii, Czechach, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz krajach skandynawskich. W niektórych z tych państw odbierane są oba sygnały – DVB-T i DVB-T2.

 

Co zrobić w sytuacji, gdy nasz telewizor nie posiada zdolności dekodowania sygnałów DVB-T2? Nie panikujmy. Zmiany wprowadzone mają być dopiero od 2022 roku. Ten problem nie będzie dotyczył osób, które korzystają tylko z lokalnej telewizji kablowej. W tej samej sytuacji są konsumenci, którzy odbierają kanały przy użyciu satelity. W przypadku korzystania z Nadziemnej Telewizji Cyfrowej za pośrednictwem DVB-T, nie trzeba pozbywać się telewizora. Wystarczy dokupić zewnętrzny dekoder DVB-T2. Koszt takiego urządzenia to kilkadziesiąt złotych.

Red. AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520