HomeTechnologie

Czy Polaków czeka wymiana telewizorów? Nie wszystkie urządzenia, są przystosowane do nowego systemu

Czy Polaków czeka wymiana telewizorów? Nie wszystkie urządzenia, są przystosowane do nowego systemu

Czy czeka nas wymiana telewizorów? Na 2022 roku została zaplanowana zmiana systemu nadawania telewizji. Nie wszystkie urządzenia, które posiadamy w domu, są przystosowane do nowego systemu. Czy konieczna będzie wymiana telewizorów i dekoderów? Sprawdź informacje o DVB-T2. 

Zbliża się zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Od 1997 roku używano standardu telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie. Od 2013 roku wszyscy użytkownicy telewizji naziemnej korzystają z transmisji cyfrowych w standardzie DVB-T.

 

Od 30 czerwca 2022 roku wykorzystywana będzie transmisja DVB-T2 z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H). DVB-T2 to skrót od zwrotu Digital Video Broadcasting – Terrestial Second Generation, czyli standard naziemnej cyfrowej transmisji wideo drugiej generacji.

 

Jeśli zamierzasz kupić nowy telewizor, upewnij się że sprzęt jest dostosowany do treści nadawanych w nowym formacie. Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz, będą odbierać nadawane programy telewizyjne. Wiele odbiorników TV sprzedawanych obecnie w sklepach, jest już wyposażona w dekoder DVB-T2. Kupując nowy telewizor należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3.

 

Prace nad wprowadzeniem DVB-T2 trwają w całej Europie. Nowy system nadawania telewizji ma ruszyć w Polsce 30 czerwca 2022 roku. DVB-T2 pozwoli na odbieranie większej ilości kanałów z lepszą jakością obrazu i dźwięku. To również szansa na wprowadzenie do Polski nowych nadajników 5G mających duży zasięg. Ograniczeniem DVB-T jest również brak możliwości przesłania kanałów telewizji naziemnej w rozdzielczości wyższej niż HD i Full HD (720p i 1080p).

 

Dzięki temu szybki internet mobilny będzie dostępny dla wielu mieszkańców, nie tylko tych, którzy mieszkają w dużych miastach. W Europie DVB-T2 nadawany jest już w Austrii, Czechach, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz krajach skandynawskich. W niektórych z tych państw odbierane są oba sygnały – DVB-T i DVB-T2.

 

Co zrobić w sytuacji, gdy nasz telewizor nie posiada zdolności dekodowania sygnałów DVB-T2? Nie panikujmy. Zmiany wprowadzone mają być dopiero od 2022 roku. Ten problem nie będzie dotyczył osób, które korzystają tylko z lokalnej telewizji kablowej. W tej samej sytuacji są konsumenci, którzy odbierają kanały przy użyciu satelity. W przypadku korzystania z Nadziemnej Telewizji Cyfrowej za pośrednictwem DVB-T, nie trzeba pozbywać się telewizora. Wystarczy dokupić zewnętrzny dekoder DVB-T2. Koszt takiego urządzenia to kilkadziesiąt złotych.

Red. AIP

COMMENTS