HomePOLSKA

Czy PiS chce wyjaśnić okoliczności powstania GetBack?

Czy PiS chce wyjaśnić okoliczności powstania GetBack?

Prawo i Sprawiedliwość chce wyjaśnienia okoliczności powstania spółki GetBack. Wczoraj zatrzymano byłego prezesa firmy oraz jeszcze jedną osobę z nią związaną, między innymi pod zarzutami oszustwa, przestępstw przeciwko mieniu oraz podawania nieprawdy w raportach giełdowych.

W tej sprawie wystąpili dziś posłowie PiS: Jarosław Krajewski i Bartosz Kownacki. Ten pierwszy mówił, że GetBack powstała jeszcze w 2012 roku. Jego zdaniem, trzeba zadać pytanie, jak powstanie tej instytucji nadzorowała Komisja Nadzoru Finansowego w latach 2012-2015. Poseł Krajewski wyraził nadzieję, że prokuratura ustali, jakie osoby powinny ponieść odpowiedzialność karną w tej sprawie.
Posłowie Krajewski i Kownacki są członkami sejmowej komisji wyjaśniającej aferę Amber Gold. Obaj byli zgodni, że w tej sprawie komisja śledcza nie jest potrzebna, a sprawę wyjaśni prokuratura. Bartosz Kownacki mówił, że w sprawie GetBack należy zadać pytania politykom Platformy Obywatelskiej. Między innymi Grzegorzowi Schetynie o to, czy zna Leszka Czarneckiego – byłego właściciela firmy, a Jerzego Buzka – czy zna Alicję Kornasiewicz – byłą członkinię rady nadzorczej GetBack – i jakie wiążą go z nią relacje. Posła Arkadiusza Myrchę z PO – zdaniem Bartosza Kownackiego – należy zapytać, czy kancelarie prawne, w których pracował, obsługiwały obligacje emitowane przez spółkę.
Spółka GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. W tym roku wyszło na jaw, że firma ma problemy z wykupem wyemitowanych obligacji korporacyjnych. Ich wartość szacuje się na ponad 2,5 miliarda złotych, a liczbę obligatariuszy na przeszło 9 tysięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Naukowicz/to/kano

COMMENTS