22.6 C
Chicago
piątek, 24 maja, 2024

Czy nowa koalicja lewicy przekroczy 8-procentowy próg wyborczy?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

SLD w sobotę potwierdził start w wyborach parlamentarnych w składzie koalicji Zjednoczonej Lewicy. Politycy Sojuszu zatwierdzili liderów list w tych okręgach, które w ramach porozumienia koalicyjnego przypadło Sojuszowi. Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot zapowiedział szybkie podpisanie umowy koalicyjnej z SLD, UP i Zielonymi.
– Zrobiliśmy wielki krok dla zjednoczenia lewicy w Polsce. Zatwierdziliśmy tzw. jedynki na listach dotyczące kandydatów SLD i jednocześnie wskazaliśmy te okręgi wyborcze, które oddajmy do dyspozycji naszym koalicjantom – oświadczył w sobotę przewodniczący SLD Leszek Miller.
– Na naszych listach będzie mieszanka doświadczenia i młodości, kompetencji i takiego pozytywnego myślenia o Polsce. Wielu kobiet i wielu mężczyzn – zapowiedział sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.
Na „jedynkach” list wyborczych znajdą się m.in. Leszek Miller w Gdyni, Joanna Senyszyn w Gdańsku, Krzysztof Gawkowski w Bydgoszczy, Włodzimierz Czarzasty w Płocku, Dariusz Joński w Łodzi oraz wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich w Toruniu. W przyszłym tygodniu ma dojść do zarejestrowania koalicyjnego komitetu wyborczego.
Tymczasem lider Twojego Ruchu Janusz Palikot zapowiedział w sobotę, że najpóźniej w środę nastąpi rejestracja komitetu Zjednoczonej Lewicy. – Jestem upoważniony do podpisania umowy koalicyjnej z SLD, Unią Pracy i Zielonymi. Zakładam, że tę umowę podpiszemy w tym tygodniu. Dojdzie też do rejestracji komitetu. Zostały uzgodnione parytety, miejsca na poszczególnych poziomach dla koalicjantów. TR będzie miał 10 jedynek i ok. 20 dwójek na tych listach Zjednoczonej Lewicy. Także uzgodniona została nazwa: Zjednoczona Lewica SLD-TR-UP-Zieloni, w skrócie Zjednoczona Lewica – powiedział w sobotę po południu.
Koalicja w wyborach do Sejmu, by się w nim znaleźć, musi przekroczyć próg 8-procentowy, co nie będzie łatwe. W ostatnim sondażu CBOS – SLD uzyskał 3 proc., a Twój Ruch – tylko 1 proc. poparcia. W sondażu Millward Brown SLD miało 4 proc., a Twój  Ruch – 1 proc.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520