Czy negujący Holokaust brytyjski historyk David Irving wjedzie do Polski?

Czy negujący Holokaust brytyjski historyk David Irving wjedzie do Polski?

Negujący Holokaust brytyjski historyk David Irving prawdopodobnie nie będzie mógł wjechać do Polski – poinformował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. David Irving chciał we wrześniu odwiedzić między innymi dawne niemieckie nazistowskie obozy zagłady w Treblince, Sobiborze, Bełżcu i na Majdanku. 

O zablokowanie tej wizyty apelował do Polski minister do spraw diaspory i oświaty Izraela Naftali Bennett. Jacek Czaputowicz o możliwy przyjazd negacjonisty Holokaustu został dziś zapytany przez zagranicznego dziennikarza podczas konferencji prasowej w Warszawie. “Idee i opinie prezentowane przez te osobę są niezgodne z polskim prawem” – odparł szef MSZ. Jak dodał, “decyzja będzie należała do polskiego rządu, rzeczywiście podjęliśmy już pewne działania w tej sprawie. Prawdopodobnie jednak nie będzie mógł tu przyjechać, na podstawie tego, że jego opinie są niezgodne z polskim prawem”.
David Irving twierdzi między innymi, że komory gazowe obozu Auschwitz to kłamstwo. Za negowanie Holocaustu był kilkakrotnie skazywany przez sądy w Wielkiej Brytanii i Austrii – w jednym przypadku spędził w więzieniu trzynaście miesięcy.
Na stronie internetowej Davida Irvinga dostępne są relacje z jego poprzednich wizyt w Polsce – w 2007 i 2011 roku. Tym razem chce pełnić rolę “przewodnika” – za opłatą oferuje “oprowadzanie” po miejscach związanych z drugą wojną światową.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka & Karol Darmoros/Rita/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0