5.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Czy na naszych oczach upada właśnie (pośmiertnie) jeden z największych góralskich autorytetów?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Czy na naszych oczach upada właśnie (pośmiertnie) jeden z największych góralskich autorytetów? Tym był od lat 80. śp. ksiądz Józef Tischner, autor „Filozofii po góralsku”. To jednak może się zmienić.

 

W poniedziałek na światło dzienne wyszły bowiem nowe, szokujące informacje na temat księdza, który był jednym z kapelanów Solidarności. Sławomir Cenckiewicz, historyk znany jako zaciekły badacz archiwum PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa twierdzi, że dotarł do akt, z których jasno wynika, że Tischner był… konfidentem.

 

Informacja o tym, że pochodzący z Podhala i Spisza (w Jurgowie urodziła się jego matka) ksiądz Tischner był przez pewien okres współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa została podana publicznie w poniedziałek. Za pomocą swojego konta na twitterze ogłosił to szef Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz.

 

Historyk wpisem na temat księdza chciał zareklamować debiutującą tego samego dnia na rynku wydawniczym książkę: „Kryptonim ‘Klan’. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ ‘Solidarność’ w Gdańsku. Tom 2”. Pozycja powstała nakładem Instytutu Pamięci Narodowej. – Przykra ta rejestracja ks. Józefa Tischnera w kategorii KO i konsultanta Departamentu IV MSW. Szkoda” – napisał w portalu społecznościowym Cenckiewicz, a zaraz potem ruszyła medialna lawina. Jeśli fakty podane w książce są prawdziwe wychodzi bowiem na to, że ksiądz Tischner (który w latach 80. słynął z ostrej krytyki komunizmu i ogromnego wsparcia jakie udzielał Solidarności) miał dwie twarze lub zwyczajnie został przez SB złamany.

 

Jeszcze w 1980 roku był jednym z delegatów na Pierwszy Krajowy Zjazd Solidarności w Gdańsku, a rok później jego teksty publikowane w „Tygodniku Powszechnym” zostały wydane jako „Etyka Solidarności”. Tymczasem w wydanej właśnie przez IPN książce czytamy, że: „Tishner już w latach 1980-1983 rozpracowywany był przez Wydział IV Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krakowie, w ramach SOR krypt. ‘Leo’ by 27 lipca 1983 r. zarejestrowany zostać pod nr. 81208 przez Departament IV (bezpieka) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w kategorii ‘kandydat’ by po chwili stać się „kontaktem operacyjnym”. Od 13 października 1988 r. konsultant. Został wyrejestrowany 30 stycznia 1990 r.”.

 

aip

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520