HomeCiekawostki

Czy księża powinni płacić podatki? Polacy są niemal jednogłośni

Czy księża powinni płacić podatki? Polacy są niemal jednogłośni

Zgodnie z wynikami badania, które przeprowadzono dla portalu o2.pl zdecydowana większość Polaków uważa, że kapłani nie powinni być zwolnieni z płacenia podatków. Czy księża rzeczywiście nie muszą ich płacić? Sprawdź!

 

Niemal trzy czwarte Polaków identyfikuje się jako katolicy. Choć religia chrześcijańska na przestrzeni lat wywarła i wciąż wywiera ogromny wpływ na nasz kraj, zdecydowana większość rodaków uważa, że księża nie powinni podlegać żadnym przywilejom i tak jak wszyscy płacić podatki.

Jednak odpowiedzi na pytanie, czy Kościół katolicki płaci w Polsce podatki były niepewne. Odpowiedź “nie” zaznaczyło 58 procent pytanych, 24 proc. wybrało “tak”, a aż 18 procent nie wskazało żadnej opcji z powyższych, mówiąc, że “trudno powiedzieć”.

Jak odpowiadali wyborcy poszczególnych kandydatów na prezydenta?

Dużą różnicę w odpowiedziach można zauważyć wśród wyborców kandydatów na prezydenta Polski. Zwolennicy Rafała Trzaskowskiego niemal jednogłośnie odpowiedzieli, że księża katoliccy nie płacą podatków. Jedynie 18 procent zaznaczyło “tak”. Z kolei u wyborców Andrzej Dudy proporcje rozłożyły się praktycznie tak samo – 45 proc. osób odpowiedziało przecząco, a 38 proc. twierdząco.

Kościół katolicki w Polsce a podatki. Jak jest naprawdę?

Jak podkreśla portal o2.pl –

“zarówno księża katoliccy, jak i duchowni innych wyznań zgodnie z prawem muszą płacić w Polsce podatki. Wybierają jednak formę ryczałtu, a kwotę kwartalnego podatku dla osoby duchownej ustala Urząd Skarbowy. Stawki różnią się w zależności od wielkości danej parafii. Z kolei w sprawach technicznych rozliczają się za pomocą formularza PIT-19A, gdzie wpisują jednak nie kwoty przychodu i dochodu, lecz składek zdrowotnych.”

Z kolei na pytanie, czy księża powinni płacić podatki, Polacy byli bardziej jednogłośni. Niemal osiemdziesiąt procent zaznaczyło odpowiedź twierdzącą. Jedynie 12 procent badanych sądzi, że duchowni nie powinni płacić podatków. Niezdecydowanych było tylko 10 procent Polaków.

Wśród osób głosujących na obecnego prezydenta Andrzeja Dudy aż 69 procent uważa, że księża i duchowni powinni płacić podatki. U zwolenników Rafała Trzaskowskiego różnica była niewielka – tę samą odpowiedź zaznaczyło 20 proc. więcej, czyli łącznie 89 procent. Jedynie 7 proc. domaga się zwolnienia księży z obowiązku płacenia podatków w Polsce.

Red. Natalia Urzędowska PolskaPress AIP

COMMENTS