Czy księża powinni brać pieniądze podczas kolędy? Zobacz wyniki sondy

Czy księża powinni brać pieniądze podczas kolędy? Zobacz wyniki sondy

Wizyty “po kolędzie” wielu z nas kojarzą się z koniecznością przekazania koperty z ofiarą duchownym. Czy według Polaków księża powinni brać pieniądze od wiernych podczas wizyt w mieszkaniach?

Według zdecydowanej większości Polaków duchowni nie powinni brać pieniędzy podczas wizyt “po kolędzie”. Uważa tak aż 64 proc. ankietowanych w sondażu przeprowadzonym przez “Rzeczpospolitą”.

Za przyjmowaniem pieniędzy od parafian jest ponad 17 proc. respondentów. Zdania w tej sprawie nie ma prawie 20 proc. ankietowanych. Częściej przeciw kopertom są kobiety (70 proc.), Polacy mający powyżej 55 lat (66 proc.) oraz osoby o co najmniej średnim wykształceniu (65 proc).

– Głównym celem kolędy jest rozmowa duszpasterzy z parafianami. Kościół opiera się na ofiarach wiernych i to od nich zależy, czy chcą go wspierać – mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy archidiecezji poznańskiej.

Władze kraju planowały wprowadzić odpis z podatku na kościoły działające w Polsce. W zamian za to miał być zlikwidowany Fundusz Kościelny, na który państwo przeznacza setki milionów złotych z budżetu. Obietnica nie została zrealizowana.

Red. AIP/Cezary HuryszCOMMENTS

WORDPRESS: 0