HomeCiekawostki

Czy Janusz Korwin-Mikke wytoczy proces facebookowi?

Czy Janusz Korwin-Mikke wytoczy proces facebookowi?

Bezprecedensowa sprawa, która powinna być rozpatrzona przez sądy – tak o usunięciu profilu Janusza Korwin-Mikkego z Facebooka mówi na antenie telewizji wRealu24 były poseł oraz prawnik Jacek Wilk.

Jak już informowaliśmy, Facebook usunął profil Janusza Korwin-Mikkego, po czym, gdy ten założył następny, po krótkim czasie i ten zniknął z portalu społecznościowego. W przypadku pierwszego usunięcia profilu polityka miało chodzić o „naruszenie zasad społeczności”, jednak nie podano  jakich zasad i w jaki konkretnie sposób nastąpiło owo naruszenie. Drugi założony przez polityka profil, który bardzo szybko zyskiwał fanów, bez żadnego powodu został przez Facebooka usunięty.

Przecież to nie jest tak, że ktoś sobie ma tam tylko profil i coś sobie pisze i to nie ma w zasadzie większej wartości poza jakąś osobistą – skomentowął ten sprawę na antenie telewizji wRealu24 były poseł, Jacek Wilk, będący również prawnikiem

Zwracam uprzejmie uwagę, że przecież jest na przykład zjawisko sprzedaży profili o różnej liczbie lubiących/obserwujących. Czasem to są ciężkie pieniądze, jeżeli ktoś ma kilkadziesiąt tysięcy obserwujących, a już na pewno kilkaset tysięcy lubiących taki profilSkasowano Januszowi Korwin-Mikkemu profil, prawie 800 tysięcy lubiących, którego wartość komercyjna idzie w ciężkie dziesiątki tysięcy złotych (…) Zwracam uwagę, że Facebook też ma korzyści właśnie z tego, że ktoś ma tak wiele obserwujących. Są różne sposoby wyciągania z tego korzyści. Kolejny aspekt dotyczy dóbr osobistych. Janusz Korwin-Mikke zbudował ogromną popularność, ogromne zasięgi przez wiele lat poprzez ten portal. To dzięki temu, w części, odniósł sukces wyborczy (…) i teraz nagle dostaje tak ogromny cios w swój wizerunek. To moim zdaniem też powinno znaleźć swój wizerunek w odpowiednim wyroku sądu – mówił prawnik ujawniając, że namawia Korwin-Mikkego na proces sądowy w tej sprawie, który z pewnością byłby ogromnym wydarzeniem i pierwszą taką sprawą w historii Polski.

– Tu jest bardzo wiele aspektów (…) uważam, że sądy powinny też sprawdzić bardzo prostą rzecz. Czy regulaminy Facebooka są zgodne z polskim prawem. Sądy powinny sprawdzić czy regulamin jest zgodny z polskim prawem prasowym, prawem o ochronie konsumenta i konkurencji, prawem antymonopolowym, a jeżeli nie są to, co z tym zrobić i czy władza ma jakiekolwiek możliwości ingerowania w to? – pytał. – No i kwestia tego, czy podmiot prywatny może stosować cenzurę prewencyjną. Z tych wszystkich powodów, ale też dlatego, że jest to niezwykle interesująca prawnie sprawa, ja namawiam Janusza Korwin-Mikkego, żeby wniósł pozew przeciw Facebookowi o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie o naruszenie dóbr osobistych i sądzę, że takie odszkodowanie mogłoby iść w setki tysięcy złotych – mówi ł Wilk.

Argument, że Facebook to prywatna firma, więc może robić co chce, uznał za nie do końca trafny. – Po pierwsze prywatna firma musi działać w zgodzie ze swoim regulaminem, a są wątpliwości co do tego, a po drugie zwracam uwagę, że regulamin nawet prywatnej firmy musi być zgodny z naszym prawem . To nie jest tak, że prywatna firma może robić co jej się podoba, przecież mamy coś w rodzaju umowy, jeżeli ja zakładam sobie profil. Ja mogę publikować treści, ale Facebook też przecież korzysta, to jest dwustronna umowa (…) w każdej umowie dwustronnej mamy prawa i obowiązki po obydwu stronach. To nie jest tak, że nagle jedna strona uzna, że druga strona umowy nie ma kompletnie żadnych praw, jest pozbawiona jakichkolwiek możliwości działania i jedna strona może robić z tą umową, co jej się podoba – powiedział.

Choć Facebook jest prywatną firmą, to nie działa w ramach wolnego rynku, ale w ramach koroporacjonizmu. Facebook dzięki specjalnemu prawu, znanemu jako „Sekcja 230”, ma ograniczoną odpowiedzialność, a w ostatnim czasie zajmuje się lobbowaniem, wraz z szefami Twittera i Googla, aby tej sekcji nie usuwać.

 

wRealu24; nczas.com

COMMENTS