Czy Donald Trump może ułaskawić sam siebie?

Czy Donald Trump może ułaskawić sam siebie?

Donald Trump mógłby ułaskawić sam siebie, ale tego nie zrobi – powiedział prawnik i doradca amerykańskiego prezydenta Rudy Giuliani. Chodzi o dochodzenie FBI w sprawie ingerencji Kremla w wybory prezydenckie w 2016 roku.

Giuliani spytany w niedzielnym programie „This Week” amerykańskiej stacji ABC, czy Donald Trump jako prezydent Stanów Zjednoczonych ma moc ułaskawienia sam siebie, odpowiedział: „prawdopodobnie tak”. Dodał jednak: „Nie ma on jednak zamiaru siebie ułaskawiać”. – Myślę, że następstwa polityczne byłyby ciężkie. Ułaskawienie innych ludzi to jedna rzecz, a ułaskawienie samego siebie druga – mówił Rudy Giuliani, republikański polityk i były burmistrz Nowego Jorku, który obecnie jest prawnikiem amerykańskiego prezydenta.
W poniedziałek do słów Giulianiego nawiązał sam Donald Trump na Twitterze. „Jak podkreśliło już kilku uczonych prawników, mam absolutne prawo, aby siebie ułaskawić. Dlaczego jednak miałbym to robić, skoro nie zrobiłem nic złego? W międzyczasie niekończące się polowanie na czarownice, któremu przewodzi 13 bardzo wściekłych i skłóconych demokratów (i innych) nadal trwa, mimo że upłynęło tyle czasu” – napisał prezydent.
„Polowanie na czarownice”, o którym pisze Trump to dochodzenie FBI prowadzone przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera, byłego szefa agencji. Ma ono wyjaśnić, czy Kreml ingerował w wynik ostatnich wyborów prezydenckich i czy Donald Trump oraz jego najbliższe otoczenie współpracowali z rosyjskimi władzami. Zaprzecza temu zarówno Moskwa, jak i Waszyngton. Komisja FBI ma także przyjrzeć się temu, czy takie niespodziewane działania Trumpa, jak zwolnienie swojego doradcy ds. bezpieczeństwa Michaela Flynna oraz dymisja szefa FBI Jamesa Comey’a miały na celu uniemożliwienie służbom prowadzenia dochodzenia, które mogłoby zaszkodzić jego prezydenturze.
Spekulacje o ułaskawieniu Trumpa przez samego siebie pojawiły się w amerykańskich mediach po tym, jak „New York Times” opublikował list prawników prezydenta USA do Roberta Muellera z 29 stycznia. Piszą oni w nim, że skoro na mocy konstytucji Donald Trump mógłby jako prezydent „zakończyć śledztwo lub ułaskawić sam siebie”, to po co miałby on to dochodzenie utrudniać
Jak jednak podkreśla BBC, w rzeczywistości nie wiadomo do końca, czy prezydent Stanów Zjednocoznych mógłby zastosować prawo łaski wobec własnej osoby. Na „nie” jest przywódca republikańskiej mniejszości Izby Reprezentantów w Kongresie Kevin McCarthy. – Żaden prezydent nie powinien siebie ułaskawiać – powiedział w niedzielę na antenie CNN. Za czasów rządów Richarda Nixona Departament Sprawiedliwości stwierdził,że ówczesny przywódca nie może oczyścić siebie z żadnych zarzutów. Wielu ekspertów wskazuje jednak na fakt, że amerykańska konstytucja wcale tego nie zakazuje, do czego prawdopodobnie nawiązywali prawnicy Donalda Trumpa.

Aleksandra Gersz AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0