HomeSport

Czworo polskich judoków z kwalifikacją olimpijską

Czworo polskich judoków z kwalifikacją olimpijską

Czworo polskich judoków zdobyło kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

W poniedziałek został ogłoszony najnowszy ranking Międzynarodowej Federacji Judo (IJF). Z rankingu olimpijskiego awansowali Katarzyna Kłys (kat. do 70 kg), Daria Pogorzelec (kat. do 78 kg) i Maciej Sarnacki (kat. powyżej 100 kg), a z tzw. puli kontynentalnej Arleta Podolak (kat. do 57 kg).
W niedzielę zakończył się w Ałmatach ostatni dla większości zawodników turniej, w którym można było zapewnić sobie kwalifikację. Szansę wykorzystała Arleta Podolak, która wygrała zawody w Kazachstanie i z miejsca gwarantującego awans z puli kontynentalnej zepchnęła Damiana Szwarnowieckiego (kat. do 73 kg).
Katarzyna Kłys zajęła trzecie miejsce Ałmatach. Trzecia była także Agata Perenc w kategorii do 52 kg.
Pogorzelec i Sarnacki zakończyli rywalizację na siódmych pozycjach. Niestety oboje doznali kontuzji i nie wychodzili do walk barażowych.
Komplet judoków – siedem zawodniczek i siedmiu zawodników – w Rio de Janeiro będą mogły wystawić reprezentacje Brazylii (gospodarz), Japonii i Francji. Po trzynaścioro reprezentantów zakwalifikowało się z Mongolii i Niemiec, dwanaścioro z Korei Południowej, a o jednego mniej mają Rosja i Holandia.

W dniach 27-29 maja w Guadalajarze w odbędzie się turniej Masters, w którym wystąpi szesnastu czołowych zawodników i szesnaście czołowych zawodniczek w każdej kategorii. Zawody w Meksyku mają znaczenie dla tych reprezentacji, w których więcej niż jeden zawodnik lub zawodniczka zajmują miejsca w rankingu kwalifikujące na igrzyska, gdyż w Rio może wystąpić tylko jeden reprezentant danego kraju w każdej kategorii. Taka sytuacja jest np. w kobiecej kategorii do 78 kg. Holenderka Guusje Steenhuis zajmuje trzecie miejsce w rankingu (2514 punktów), a jej rodaczka Marhinde Verkerk jest piąta (2114).
Za zwycięstwo w Guadalajarze przyznanych będzie 700 punktów – dla porównania za zwycięstwo w Ałmatach w turnieju rangi Grand Prix zwycięzcy otrzymali 300 punktów, a w kwietniowych mistrzostwach Europy – 400.

Naczelna Redakcja Sportowa PR / Kk

COMMENTS