Czwarte spotkanie prezydenta z prezesem PiS ws. reformy sądownictwa

Czwarte spotkanie prezydenta z prezesem PiS ws. reformy sądownictwa

W piątek po południu (ok. 17:00) odbędzie się czwarte spotkanie prezydenta z prezesem Prawa i Sprawiedliwości w sprawie reformy sądownictwa. Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński rozmawiali ostatnio na ten temat 6 października. 

Lider partii rządzącej przedstawił wtedy poprawki, jakie klub PiS chce zaproponować do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa przygotowanych przez prezydenta. Na dzisiejszym spotkaniu Andrzej Duda ma ustosunkować się do proponowanych zmian.
Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała IAR w miniony wtorek, że na razie nie wiadomo, kiedy projekty ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości mogą trafić pod obrady parlamentu. Podkreśliła, że decyduje o tym marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Beata Mazurek dodała, że “trudno jest jej powiedzieć, jaki będzie efekt spotkania prezydenta z prezesem PiS. “Poczekajmy na wynik tych rozmów” – zastrzegła w wypowiedzi dla IAR udzielonej 17 października.
Na temat spotkania prezydenta z prezesem Prawa i Sprawiedliwości wypowiedział się też wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, lider partii Polska Razem, która jest koalicjantem partii rządzącej. Tydzień temu mówił w radiowej Jedynce, że generalnie zgadza się z kierunkiem zaproponowanych przez PiS zmian do prezydenckich ustaw. Wyraził też nadzieję, że Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński w trakcie dzisiejszej rozmowy wypracują kompromis. Wicepremier Jarosław Gowin miał sporo zastrzeżeń do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które w lipcu przyjął parlament. Popierał prezydenta, gdy ten zgłosił weta do ustaw autorstwa PiS.
Prezydent Andrzej Duda, zgłaszając zastrzeżenia do dwóch z trzech przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość ustaw reformujących sądownictwo, wskazał między innymi na zbyt duże uprawnienia, które otrzymywał wobec Sądu Najwyższego minister sprawiedliwości, będący zarazem prokuratorem generalnym. Prezydent Andrzej Duda negatywnie ocenił też wtedy sposób wyboru członków KRS przez Sejm zwykłą większością.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/wcześn./dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0