HomeŚwiat

Cztery przypadki koronawirusa w Niemczech

Cztery przypadki koronawirusa w Niemczech

Bawarski Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności potwierdził, że w Bawarii wykryto kolejne trzy przypadki zarażenia nowym koronawirusem. Sprawdzane są kolejne osoby, które miały kontakt z pierwszym zarażonym w Bawarii mężczyzną. Federalny minister zdrowia Jens Spahn uspakaja Niemców twierdząc, że nie ma powodu do paniki.

Trzy osoby zarażone koronawirusem od wczoraj przebywają w monachijskiej klinice. Wcześniej kontaktowały się z mężczyzną, u którego jako pierwszego potwierdzono obecność tego patogenu. Ustalono, że miał on kontakt z minimum czterdziestoma osobami. Lekarze sprawdzają ich stan zdrowia. Ministerstwo zdrowia od dziś wprowadza zaostrzone kontrole podróżnych wracających z Chin. Piloci samolotów lecących z Chin mają obowiązek informować wieżę o zdrowiu pasażerów, z kolei podróżni muszą wypełnić formularz dotyczący stanu zdrowia i miejsca pobytu w Niemczech.

Na razie na niemieckich lotniskach nie będzie punktów kontrolowania temperatury podróżnych. Niemieckie media apelują o rozsądek i ostrzegają przed niepotrzebną paniką.

Od dzisiaj niemiecki MSZ na swoich stronach ostrzega przed wyjazdami do prowincji Hubei, gdzie rozprzestrzenia się koronawirus. “Bild Zeitung” twierdzi, że jeszcze w tym tygodniu po niemieckich obywateli, którzy obecnie znajdują się w chińskiej prowincji Hubei, poleci samolot Bundeswery.

 

KE pomoże w ewakuacji Europejczyków z Chin w związku z koronawirusem

Komisja Europejska pomoże w ewakuacji z Chin obywateli Unii w związku z epidemią koronawirusa. Liczba zarażonych wzrosła w tym kraju do prawie do 6000. 132 osoby zmarły. Według danych oficjalnych na całym świecie – poza Chinami – odnotowano niespełna 60 przypadków zarażenia, najwięcej w Azji Południowo-Wschodniej. W Europie przypadki zarażenia potwierdziły Francja i Niemcy.

Komisja poinformowała, że na wniosek Francji uruchomiła Mechanizm Obrony Ludności, by pomóc w ewakuacji Europejczyków. Wprawdzie unijne instytucje nie mają swoich samolotów, ale Bruksela będzie koordynować przeloty i współfinansować koszty sprowadzenia obywateli krajów członkowskich do Europy z obszaru Wuhan. Komisarz do spraw zarządzania kryzysowego poinformował, że pierwszym samolotem przetransportowanych zostanie 250 Francuzów, drugim ponad 100 obywateli z unijnych krajów. Komisja jest w stałym kontakcie z państwami członkowskimi. Każdy kto chce być ewakuowany z Chin może złożyć wniosek, bez względu na narodowość. Z zastrzeżeniem, że podróż do Europy mogą odbyć tylko osoby zdrowe, które nie mają objawów zarażenia koronawirusem. Unijny Mechanizm Ochrony Ludności powstał w 2001 roku, by wzmocnić współpracę między Brukselą a państwami członkowskimi i ułatwić działania, na przykład podczas klęsk żywiołowych.

 

 

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/sk

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)//Waldemar Maszewski, Berlin/sk

COMMENTS