Dokładnie 14 lat temu zmarł Czesław Niemen. Był najwybitniejszym twórcą polskiej muzyki rozrywkowej drugiej połowy XX wieku.
Był muzykiem, wokalistą, kompozytorem, multiinstrumentalistą, autorem tekstów, malarzem. Pozostało po nim wiele niezapomnianych przebojów na czele z największym jego hitem „Dziwny jest ten świat”, od której premiery minęło w ubiegłym roku pół wieku. Po jego, ciągle wznawiane, albumy płytowe sięgają ci, którzy się na jego muzyce wychowali jak i kolejne pokolenia. Niemena upamiętnia się też w inny sposób. W Poznaniu imię Czesława Niemena od 2005 roku nosi Policealne Studium Piosenkarskie przy ulicy Głogowskiej. W Polsce nazywano jego imieniem różne miejsca. Od roku 2004 imię Czesława Nieme-na nosi promenada w Częstochowie, rondo w Bielsku Białej i w Sopocie oraz skwer w Gdańsku.
Od 2006 roku nosi je także Zespół Szkół Muzycznych we Włocławku, od 2008 roku Publiczne Gimnazjum nr 2 w Strzelcach Opolskich gdzie odsłonięto również pomnik artysty. W roku 2009 jego imię nadano m.in. Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie. Tamże w tym samym roku odsłonięto Ławeczkę Czesława Niemena. Od jesieni 2005 roku w Słupsku odbywa się Festiwal Młodych Talentów „Niemen Non Stop”. W lutym 2011 roku Starych Wasiliszkach na Białorusi w domu, w którym urodził się Niemen otwarto muzeum jego imienia. Albumy z utworami Niemena nagrywają inni wykonawcy próbujący się zmierzyć z jego twórczością. Zrobił to m.in. poznański wokalista i kompozytor Piotr Kuźniak nagrywając płytę „Złote Przeboje Piotr Kuźniak w hołdzie Czesławowi Niemenowi.
Sześć lat temu album „W hołdzie mistrzowi” nagrał Stanisław Soyka. A ponieważ płyta zdobyła sporą popularność pojawił się krążek „W hołdzie mistrzowi – Live” będący rejestracją koncertu w Och Teatrze w Warszawie 16 listopada 2012 roku. W ubiegłym roku ukazał się nagrany przez córkę artysty Natalię Niemen album „Niemen mniej znany” zawierający jej interpretacje utworów zawartych na płytach „Terra Deflorata” i „Spod chmury kapelusza”. W ubiegłym roku, także z okazji 30-lecia występu Czesława Niemen na festiwalu w Jarocinie, własne interpretacje jego utworów przedstawił Krzysztof Zalewski. Reperkusją tamtego wydarzenia jest ukazujący się właśnie album „Zalewski śpiewa Niemena”. Zawiera piosenki z czasów big beatu jak i utwory z późniejszego okresu twórczości Niemena.
Marek Zaradniak aip