31.5 C
Chicago
wtorek, 18 czerwca, 2024

Czesław Kiszczak prawomocnie skazany

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Czesław Kiszczak prawomocnie skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu. Sąd Apelacyjny w Warszawie ukarał go za udział w „związku przestępczym o charakterze zbrojnym”, który przygotowywał stan wojenny.
Były szef komunistycznego MSW został w 2012 roku skazany właśnie na dwa lata pozbawienia wolności. W 2013 roku, ze względu na stan zdrowia oskarżonego, sąd zawiesił badanie apelacji. Proces odwoławczy został wznowiony przez Sąd Apelacyjny w kwietniu tego roku, po wcześniejszym przebadaniu Kiszczaka przez lekarzy. Sąd uznał, że stan zdrowia 89-letniego Kiszczaka pozwala mu na udział w procesie.
Obrońcy byłego szefa MSW wnosili o jego uniewinnienie. Z kolei pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej, którzy wniósł akt oskarżenia, opowiadał się za podtrzymaniem wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie.
Pion śledczy IPN w 2007 roku oskarżył dziewięciu członków władz PRL, przygotowujących wprowadzenie stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. W trakcie trwania procesu kilku oskarżonych zmarło. W 2011 roku sąd zawiesił, ze względu na stan zdrowia, sprawę generała Wojciecha Jaruzelskiego, który zmarł w roku 2014. Ostatecznie w 2012 roku skazany został tylko Kiszczak. Były pierwszy sekretarz KC PZPR Stanisław Kania został uniewinniony, a sprawę Eugenii Kempary – byłej członkini Rady Państwa PRL – umorzono.
Sąd uznał, że stan wojenny został wprowadzony przez „tajną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym” pod kierownictwem Wojciecha Jaruzelskiego.

P.Pawełek/iar/Siekaj/magos

Foto : TVN24

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520