HomeŚwiat

Czesi od 25 maja bez obowiązku noszenia maseczek

Czesi od 25 maja bez obowiązku noszenia maseczek

Czeski rząd przyjął wniosek Ministerstwa Zdrowia zakładający zniesienie od 25 maja obowiązku noszenia maseczek w otwartych przestrzeniach. Stale jednak konieczne będzie utrzymywanie dwumetrowych odstępów między ludźmi.

Minister zdrowia Adam Vojtech na konferencji prasowej doprecyzował, że w otwartych przestrzeniach noszenie maseczki będzie obowiązkowe w przypadku niemożności zachowania 2-metrowej odległości od innych osób.

Poinformował, że zasłaniać ust i nosa nie będą musieli członkowie jednej rodziny oraz osoby, które znajdują się na zewnątrz same.

Minister zaznaczył, że nie zmieni się obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych oraz w środkach komunikacji publicznej.

Dodał, że jeśli nie nastąpi żadna zasadnicza zmiana w rozwoju sytuacji epidemiologicznej, będzie można przystąpić do łagodzenia kolejnych obostrzeń. Adam Vojtech potwierdził także, że rząd nie będzie wnioskował o przedłużenie stanu wyjątkowego, który w Czechach obowiązuje do 17 maja.

Dziś po dwumiesięcznej przerwie otwarły się drzwi galerii handlowych, zakładów fryzjerskich oraz ogródki restauracyjne. Czeski rząd zezwolił też na organizację imprez i wydarzeń do 100 osób. Do szkół wrócili dziewiątoklasiści i maturzyści.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR Katowice, Szymon Brandys/d jl/w moc

COMMENTS