HomePOLSKA

Cześć województw może utracić miliard euro

Cześć województw może utracić miliard euro

Cześć województw może utracić miliard euro z tak zwanej rezerwy wykonania. To dodatkowe środki z Brukseli przyznawane w nagrodę za sprawne wydawanie pieniędzy z obecnego budżetu Unii Europejskiej.

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział w Katowicach, że niewykorzystanie pieniędzy z Brukseli to realne i wymierne zagrożenie dla niektórych województw. Jeżeli część z nich nie przyśpieszy kontraktowania unijnych pieniędzy, środki zostaną przesunięte do innych regionów bądź do programów centralnych. W najgorszym przypadku, jak mówi Polskiemu Radiu minister Kwieciński, pieniądze wrócą do Brukseli. Takiego scenariusza chce uniknąć resort inwestycji i rozwoju. Niewypełnieniem warunków, według szefa resortu, zagrożonych jest dwie trzecie środków. To około miliarda euro.

Jak dodał rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej wydatki unijnych pieniędzy muszą przyśpieszyć województwa wschodniej Polski z wyjątkiem Podkarpacia. Minister Kwieciński liczy na to, że zbliżające się wybory samorządowe skłonią samorządy wojewódzkie do szybszego wydawania pieniędzy.

Komisja Europejska, jak informuje resort inwestycji, oceni polskie wydatki z kasy Unii Europejskiej pod koniec roku.

Minister Jerzy Kwieciński jest gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Polskie Radio jest patronem medialnym tego wydarzenia.

IAR / Karol Tokarczyk / Polskie Radio/to/

COMMENTS