HomeNew York

Cześć i Chwała Bohaterom Powstania

Cześć i Chwała Bohaterom Powstania

Już po raz piąty Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa uczciła wybuch Powstania Warszawskiego wciągnięciem biało-czerwonej flagi z Kotwicą – symbolem Polski Walczącej – na maszt przed siedzibą PSFCU na Greenpoincie.

Do podniesienia flagi zaproszona została uczestniczka Powstania, 93-letnia Danuta Szlajmer. Po ceremonii udzieliła wywiadu Panu Grzegorzowi Fryc, wspominając swoje powstańcze przejścia jako łączniczka/sanitariuszka w batalionie „Kilińskiego” i późniejsze zaangażowanie w Armii Krajowej. Jej fotografia jako młoda dziewczyna zdobiła specjalny plakat wydany z okazji tej uroczystości przez Gram-X” Promotions, PSFCU i Polski Konsulat Generalny w NY. Przejmujący sygnał syreny zaznaczył „Godzinę W”. Wszyscy zaparli oddech pamietając hasło warszawskie z 1-go sierpnia: „Zatrzymaj sie. Oddaj cześć Powstańcom Warszawskim”. Pan Paweł Burdzy, rzecznik prasowy Unii Kredytowej krótko zagaił obchody. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Pan Krzysztof Matyszczyk, Przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU, Rita Cosby, której ojciec walczył w Powstaniu, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Artur Kubicki oraz Tadeusz Antoniak, p.o. Naczelnego Komendanta SWAP’u. Delegacje ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, Ligii Morskiej, Harcerskich Hufców „Podhale i Warmia” z gronem instruktorskim, dzieci z Polskich Szkół Dokształcających z pania Dorotą Andraką na czele, Pani Iwona Korga z Instytutu Piłsudskiego, Pan Daniel Kurzyna- radca miasta oraz Rada Dyrektorów Unii wraz z pracownikami Unii, motocykliści z grupy „Polska Sfora” z Connecticut jak i delegaci wielu Polonijnych Organizacji oddali chołd bohaterom. Na zakończenie wszyscy upozowali się do szczególnie ciekawego zdjęcia tworząc ogronmną kotwicę powstańczą.

Następnie część obecnych z Panią Danutą Szlajmer, Panem Frycem i Ritą Cosby oraz Konsulem na czele przeszli do muralu przy Domu Narodowym. Mural o tematyce Powstania Warszawskiego namalował artysta Rafał Pisarczyk na zamówienie i finansowanie głównie SWAPU, Okręg II, z Komendantem Kapitanem Antonim Chrościelewskim oraz Radą Dyrektorów Domu Narodowego i w dużej części dzięki staraniom Pana Fryca z Pangea. Odsłonięty został w rocznice Powstania w 2014 roku. Obecni złożyli kwiaty oraz zapalili lampkę przy muralu łącząc się uczuciami patriotyzmu i poświęcenia z powstańcami.

Maria Bielska, hm

COMMENTS