HomePOLSKA

Czerwińska: Budżet na 2019 rok ma pobudzić rozwój

Czerwińska: Budżet na 2019 rok ma pobudzić rozwój

Minister finansów Teresa Czerwińska mówiła w wywiadzie dla TVP Info, że budżet na przyszły rok ma pobudzić rozwój. Dziś ogłosiła przyjęcie przez rząd projektu ustawy budżetowego na rok 2019, wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim.
Teresa Czerwińska podkreśliła, że deficyt planowany w projekcie przyszłorocznego budżetu będzie rekordowo niski. Udało się także zapewnić pieniądze na wszystkie ważne cele rządu. Minister podkreśliła, że polityka budżetowa jest odpowiedzią na realizację Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Z tego względu budżet uwzględnia zarówno wydatki prospołeczne takie, jak program Rodzina 500 Plus, na który przewidziano prawie 22 miliardy złotych, czy program Dobry Start z budżetem 1,4 miliarda złotych. W budżecie znalazło się także ponad 3 miliardy złotych na program modernizacji służb mundurowych. “Ten budżet to także potężny impuls prorozwojowy” – podkreślała szefowa resortu finansów.
Pytana o możliwość spowolnienia wzrostu gospodarczego Polski po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Teresa Czerwińska zapewniła, że rząd dostrzega istniejące w otoczeniu ryzyka makroekonomiczne, dlatego przygotował środki zaradcze w przyszłorocznym budżecie. Tłumaczyła, że ryzyka związane z Brexitem mogą pojawić się, jeśli Wielka Brytania opuści Unię bez – jak to określiła minister – uporządkowanego scenariusza, czyli bez uporządkowanej umowy. Zapewniła, że na taki wypadek przyszłoroczny budżet jest zabezpieczony. “Rada Ministrów ma w przyjętym budżecie na ten cele rezerwę ponad miliardową, gdyby takie obciążenia dla Polski się pojawiły” – podkreśliła Teresa Czerwińska.
Przyszłoroczny budżet, według rządowego projektu zakłada dochody na poziomie 387,6 miliarda złotych i wydatki na poziomie 416,1 miliarda złotych. Daje to kwotę deficytu 28,5 miliarda złotych. Projekt przewiduje, że przyszłoroczny wzrost PKB wyniesie 3,8 procent, a średnioroczna inflacja 2,3 procent.
Projektem budżetu na przyszły rok zajmie się teraz parlament.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info & wcześn./jl/to/

COMMENTS