HomeŚwiat

Czechy: Premier zapowiada masowe testy na koronawirusa

Czechy: Premier zapowiada masowe testy na koronawirusa

Premier Czech Andrej Babiš zapowiedział powszechne testy na koronawirusa. Ogólnonarodowe badanie ma zostać przeprowadzone w Czechach jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Andrej Babiš zapewnił dziś, że proponowane przez niego badania będą bezpłatne i dobrowolne. Testy mają zostać przeprowadzone w grudniu.

“Cieszyłbym się, gdyby udało się sprostać temu wyzwaniu jeszcze przed świętami. Chcemy zaoferować wszystkim obywatelom dobrowolne i darmowe testy antygenowe przynajmniej na tydzień lub 10 dni przed Bożym Narodzeniem” – powiedział Andrej Babiš.

Do końca tego tygodnia ministerstwo zdrowia ma opracować strategię przeprowadzenia powszechnych testów na koronawirusa. Pomoc w zorganizowaniu akcji zaoferowała już inicjatywa “Lekarze pomagają Czechom” zrzeszająca półtora tysiąca medyków. Zaangażowane może zostać także wojsko.

Na Twitterze czeski premier napisał, że zanim pojawi się szczepionka, masowe testy i śledzenie kontaktów zakażonych osób są jedynymi sposobami na poradzenie sobie z kolejnymi falami Covid-19.

IAR/Wojciech Stobba/Praga/i mg/w zr

COMMENTS