HomePILNE

Czechy: Obchody 30. rocznicy Aksamitnej Rewolucji w cieniu protestów

Czechy: Obchody 30. rocznicy Aksamitnej Rewolucji w cieniu protestów

W Pradze z udziałem przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej zorganizowano obchody 30. rocznicy Aksamitnej Rewolucji, która w 1989 roku doprowadziła do obalenia komunizmu w ówczesnej Czechosłowacji. W uroczystościach w gmachu czeskiego Muzeum Narodowego wzięli udział między innymi marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Marszałek Elżbieta Witek podkreśliła, że Aksamitna Rewolucja jest jednym z najważniejszych symboli upadku komunizmu w Europie. “Droga była trudna, ale zakończyła się sukcesem. To była droga do prawdziwej wolności, suwerenności i podmiotowości” – powiedziała marszałek Sejmu. “Aksamitna Rewolucja, którą dzisiaj przypominamy, to obok dokonań »Solidarności« w Polsce czy też Trójkątnego Stołu na Węgrzech, wreszcie Łańcucha Bałtyckiego, to symbole pokazujące jak bardzo pragnęliśmy wolności” – mówiła Elżbieta Witek. Podkreśliła, że trzydzieści lat temu narody Europy środkowej połączyło marzenie o tym, żeby żyć w wolnym, niepodległym i suwerennym kraju. Dodała, że było ono tak silne, że przeważało nad strachem i niepokojem związanym z tym, co będzie później. “Ten entuzjazm, ta wiara, że można pokonać komunizm, spowodował, że po roku ’89 mogliśmy powiedzieć, że udało nam się, nam, naszym narodom” – powiedziała marszałek Sejmu.

W Pradze głos zabrał także wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Powiedział, że to, co rozpoczęło się trzydzieści lat temu, owocuje do dzisiaj. “Jeżeli ktoś sądzi, że wszystko było przewidziane, omówione i przyszłość była znana, to myli się” – powiedział polski polityk. ’89 rok to także niepewna sytuacja. Wiedzieliśmy, gdzie chcemy być, ale nie wiedzieliśmy, gdzie zajdziemy. Patrząc z tej perspektywy 30 lat, jesteśmy w Unii Europejskiej, jesteśmy w NATO i nadal tworzymy czworokąt wyszehradzki” – mówił Bogdan Borusewicz.

W Muzeum Narodowym o w Pradze otwarto dziś dwie wystawy “Aksamitna Rewolucja” oraz “Momenty XX wieku”, w ramach obchodów 30 rocznicy demonstracji w Pradze odbył się też koncert.

17 listopada 1989 roku w Pradze komunistyczne siły porządkowe brutalnie spacyfikowały ludzi manifestujących w 50. rocznicę zamknięcia czeskich szkół wyższych przez Niemców. W efekcie ogłoszono strajk studentów, do którego przyłączyli się aktorzy. Grupy opozycyjne przekształciły się w Forum Obywatelskie, wzorowane na polskiej “Solidarności”. W kolejnych dniach na ulice stolicy kraju wychodziły setki tysięcy osób, w demonstracji 25 listopada wzięło udział nawet 800 tysięcy ludzi.

10 grudnia 1989 roku powstał nowy rząd, w którym znaleźli się przedstawiciele opozycji, a niedługo potem, 29 grudnia, Vaclav Havel, najbardziej znany czeski opozycjonista, został wybrany na, jak się później okazało, ostatniego prezydenta Czechosłowacji.

IAR/Lis/Praga/mcm/vey/Siekaj

COMMENTS