HomeCiekawostki

Czarnogóra oficjalnie wolna od koronawirusa. Czy można tam pojechać?

Czarnogóra oficjalnie wolna od koronawirusa. Czy można tam pojechać?

Czarnogóra staje się pierwszym europejskim krajem oficjalnie wolnym od koronawirusa. Czy to jednak oznacza, że będzie tam można spędzić wakacje?

24 maja rząd Czarnogóry oficjalnie potwierdził, że kraj jest pierwszym państwem w Europie, w którym nie notuje się obecnie żadnego aktywnego przypadku koronawirusa. Do tej pory udało się to tylko Wyspom Owczym, które stanowią duńskie terytorium zależne.

 

Przypomnijmy, że Czarnogóra była jednocześnie ostatnim krajem w Europie, w którym zdiagnozowano pierwszy przypadek koronawirusa. Czarnogórski Narodowy Instytut Zdrowia był także jednym z pierwszych rządowych instytucji, w którym opracowano procedury postępowania w razie pandemii – jeszcze przed stwierdzeniem pierwszego aktywnego przypadku COBVID-19 w Europie. Według danych udostępnionych na stronie premiera Duško Markovića, na początku maja aż 95% obywateli Czarnogóry pozytywnie oceniało działania rządu w kwestii walki z epidemią.

 

Wakacje w Czarnogórze? To niewykluczone.

 

Na razie nie jest pewne, czy informacja ta wpłynie na czarnogórski sezon turystyczny najbliższego lata. Czarnogóra należy do krajów, w których wstrzymanie ruchu turystycznego najbardziej uderzyło w gospodarkę. Sektor ten stanowi aż 20% krajowego PKB. Wiadomo, że krajowe linie lotnicze, Montenegro Airlines, nie uruchomią połączeń do czerwca. Czarnogórski rząd jest w trakcie przygotowywania planów zorganizowania systemu “kontrolowanej turystyki”. Damir Davidović, sekretarz stanu czarnogórskiego Ministerstwa Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki, zapowiedział w maju, że planowane jest udostępnienie 16 metrów kwadratowych plaży każdej wypoczywającej rodzinie. W grę wchodzi również codzienna dezynfekcja sprzętu plażowego i sanitariatów. Koronawirus uderzył w czarnogórską turystykę tym boleśniej, że rok 2020 zapowiadał się na rekordowy. Podczas konferencji prasowej w październiku 2019, Davidović przewidywał, że liczba turystów odwiedzających Czarnogórę wzrośnie o 39% w stosunku do roku 2019, gdy kraj ugościł ponad 2,5 mln podróżujących z zagranicy.

Red. DW AIP

COMMENTS