HomeŚwiat

Czarnecki o Helsinkach: Nie patrzmy na słowa tylko na czyny

Czarnecki o Helsinkach: Nie patrzmy na słowa tylko na czyny

Nie patrzmy na słowa tylko na czyny – tak europoseł PiS Ryszard Czarnecki skomentował kontrowersje związane z postawą Donalda Trumpa podczas szczytu w Helsinkach. Przebywający w Waszyngtonie europoseł wyraził przekonanie, że obecny prezydent Stanów Zjednoczonych jest twardszy wobec Rosji niż jego poprzednik Barack Obama.

Ryszard Czarnecki wyraził przekonanie, że choć Donald Trump jest czasem nieprzewidywalny w swoich wypowiedziach to jest bardzo przewidywalny w działaniach. „Jeśli popatrzymy na czyny a nie na słowa czy wpisy na Twitterze to okaże się, że Donald Trump wszedł w buty Ronalda Reagana” – powiedział europoseł PiS w wywiadzie dla Polskiego Radia. Według Ryszarda Czarneckiego prezydent Trump ogranicza wpływy Rosji na świecie, na przykład zwiększając liczbę żołnierzy amerykańskich w Polsce czy Krajach Bałtyckich. „Nie należy patrzeć na dwa i pół roku polityki zagranicznej Donalda Trumpa przez pryzmat jednej konferencji prasowej w Helsinkach tylko przez pryzmat decyzji i czynów” – dodał europoseł. Podkreślił, że bilans rządów Donalda Trumpa dla Polski i Europy wschodniej wygląda bardzo korzystnie.

Ryszard Czarnecki ocenił, że obecny prezydent USA ma pragmatyczny ale i sceptyczny stosunek do Rosji, nawet jeśli nie demonstruje tego przy każdej okazji. Przestrzegał też przed budowaniem opinii na temat niejawnej części rozmowy prezydentów Trumpa i Putina na podstawie przecieków ze strony rosyjskiej. „To jest element pewnej gry, którą Kreml prowadzi od dziesięcioleci. Starajmy się tej narracji rosyjskiej bezkrytycznie nie przyjmować” – mówił europoseł. Ryszard Czarnecki dodał, że wypowiedzi prezydenta Trumpa o tym, że USA będą konkurować z gazociągiem Nord Stream 2 wcale nie oznaczają, że Biały Dom nie zaostrzy amerykańskiego stanowiska wobec tego projektu.

Ryszard Czarnecki przebywa w USA wraz z delegacją frakcji konserwatystów i reformatorów w Parlamencie Europejskim. Podczas wizyty w Waszyngtonie spotyka się z przedstawicielami Kongresu, ekspertami republikańskich ośrodków politycznych i przedstawicielami administracji USA.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/zr

COMMENTS