8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Cyfrowa administracja: Ponad 4,5 miliona osób założyło Profil Zaufany

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ponad 4,5 miliona osób założyło Profil Zaufany, podało Ministerstwo Cyfryzacji. To darmowe narzędzie do potwierdzania tożsamość obywatela w kontaktach z administracją publiczną przez internet, działa jak tradycyjny podpis.

Dzięki Profilowi Zaufanemu można między innymi zgłosić narodziny dziecka, wyrobić nowy dowód osobisty lub zgłosić utratę obecnego, dopisać się do spisu wyborców, złożyć wniosek o udział w programie 500 plus, sprawdzić swój e-PIT, wysłać elektroniczne pismo w dowolnej sprawie do urzędu, a kierowcy mogą sprawdzić ilość punktów karnych.

Karol Manys z Biura Prasowego Ministerstwa Cyfryzacji powiedział, że Profil Zaufany wprowadza coraz więcej funkcji, a jego posiadanie to oszczędność czasu. „To jest klucz, który pozwala na korzystanie z e-administracji, czyli po prostu załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną. Mamy już ponad 4,5 miliona użytkowników Profilu Zaufanego, a dla porównania cztery lata temu było to mniej więcej 300-350 tysięcy, więc widać tutaj skalę wzrostu.

Oczywiście chcielibyśmy, żeby jak najwięcej osób z niego korzystało, dlatego że Profil Zaufany daje nie tylko oszczędność czasu, ale też wygodę i jest coraz bardziej potrzebny” – powiedział przedstawiciel resortu cyfryzacji.

Karol Manys wyjaśnił, że istnieją dwie drogi utworzenia Profilu Zaufanego – poprzez system bankowości elektronicznej lub wizytę w jednym z punktów potwierdzających, na przykład urzędzie gminy. Większość banków daje możliwość założenia i potwierdzenia Profilu Zaufanego bez konieczności wychodzenia z domu. Natomiast jeżeli ktoś korzysta z usług banku, który tego nie oferuje, to pozostaje wizyta w punkcie potwierdzającym. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej pz.gov.pl. Takimi punktami są na przykład wszystkie urzędy skarbowe, większość urzędów gmin i wiele różnych instytucji.

Bez Profilu Zaufanego nie można skorzystać na przykład z Internetowego Konta Pacjenta, na którym dostępne są elektroniczne wersje recept, stan zdrowia i historia przebytych chorób, operacji czy przepisanych leków. Jego posiadanie umożliwia też korzystanie z publicznej aplikacji na smartfony mObywatel, na której można mieć pod ręką cyfrowy dowód rejestracyjny pojazdu, polisę OC, eRecepty, mLegitymacje szkolne i studenckie, a w przyszłym roku – prawo jazdy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dawid Grygorcewicz/sjo

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520