9.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Cycki Kałkowianki znalazły się na liście produktów lokalnych Nyskiego Księstwa Gór i Jezior

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Koło Gospodyń Wiejskich z Kałkowa wystąpiło do Lokalnej Grupy Działania „Nyskie Księstwo Gór i Jezior” o zarejestrowanie swojego sztandarowego ciastka na liście produktów lokalnych.

Chodzi o Cycki Kałkowianki, czyli o ciastka biszkoptowe. Choć tamtejsze panie z Koła Gospodyń Wiejskich żartują, że ich biustom też nie brakuje atrakcyjności. Ciastka noszą nazwę nawiązującą do damskiego atrybutu, bo na wierzchu mają okrągłą kopułkę oblaną czekoladą, z rodzynką na szczycie.

 

Przepis na ciasto ma około 30 lat. Przywiozła go do Kałkowa jedna z mieszkanek, prawdopodobnie z gór, bo część naszych mieszkańców pochodzi z okolic Limanowej – opowiada Wioletta Tokarczyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Kałkowie koło Otmuchowa. – Pierwsza nazwa to były Cycki Kałkowskie, ostatnio to my przerobiłyśmy ją na Cycki Kałkowianki i chcemy to ciastko szerzej wypromować. Sprzedajemy je na festynach i spotkaniach, ciszą się dużą popularnością, a ludzie pytają skąd taka nazwa. Nie spotkałyśmy się z nieeleganckimi reakcjami.

 

Koło Gospodyń Wiejskich z Kałkowa wystąpiło do Lokalnej Grupy Działania „Nyskie Księstwo Gór i Jezior” o zarejestrowanie swojego sztandarowego ciastka na liście produktów lokalnych. Panie odebrały właśnie oficjalny certyfikat, dzięki któremu mogą wykorzystywać logo produktu lokalnego. Nyskie Księstwo Gór i Jezior jedyne na Opolszczyźnie prowadzi rejestr produktów lokalnych. Obecnie figurują w nim 134 produkty, głównie kulinarne i spożywcze, są też miejsca, wyroby rękodzieła, zespoły muzyczne, a nawet Muzeum Gazownictwa w Paczkowie.

 

Przyznanie naszego certyfikatu produktu lokalnego, to pierwszy szczebel do starań o nadanie przez ministerstwo rangi produktu tradycyjnego czy produktu regionalnego – mówi Elżbieta Harhura, prezes Nyskiego Księstwa Gór i Jezior. – Widzimy, jak duża jest potrzeba pomocy w promocji takich lokalnych specjalności i ich twórców. Mamy wnioski o wpisane na naszą listę także spoza naszego regionu, a nawet spoza Opolszczyzny.

 

Pięć innych lokalnych grup działania z centralnej i północnej części Opolszczyzny w ubiegłym roku wydało katalog produktów regionalnych z laureatami konkursu na pamiątkę z regionu. Tu nowym elementem jest opolski dinozaur – w wersji breloka, statuetki czy drewnianej zabawki do składania.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520