HomeUSA

COVID – przełomowy moment. Naukowcy opracowują lekarstwo, które neutralizuje wirusa

COVID – przełomowy moment. Naukowcy opracowują lekarstwo, które neutralizuje wirusa

Możliwe, że właśnie nastąpił najbardziej przełomowy moment w walce z COVID-19. Naukowcy z Pittsburgh opracowali lek, który całkowicie neutralizuje koronawirusa.

Naukowcy w Pittsburgh opracowali właśnie lek, który całkowicie neutralizuje wirusa SARS-Cov-2.

Potencjalny lek, nosi tymczasową nazwę AB-8. Zawiera cząstki przeciwciał, którymi dotychczas leczono pacjentów, chorych na COVID-19. Ta maleńka cząstka, wykazuje dużo wyższą skuteczność niż jakiekolwiek leki stosowany na tą chwilę.

Dotychczas, podawano pacjentom plazmę, wytrąconą z krwi pacjentów, którzy wyzdrowieli z koronawirusa. Ich ciała zawierały przeciwciała, które z różną skutecznością radziły sobie z wirusem.

Naukowcy wyizolowali teraz, konkretny typ przeciwciał, który całkowicie blokuje wirusa, SARS-Cov-2.

“Jest małe, jest silne, jest częścią ludzkiego układu odpornościowego a rozmiar pozwala na zażycie przez np. inhalator.” – komentuje Dr John Mellors, z Uniwersytetu w Pittsburgh.

AB-8 nie generuje szeregu przeciwciał, tak jak zrobiłaby to szczepionka, co mogłoby wywoływać skutki uboczne. Nie musi też być podawany dożylnie. Lek mógłby być zażywany zarówno w trakcie choroby jak również jako środek prewencyjny.

Obecnie przeprowadzono tylko testy kliniczne na zwierzętach, głównie myszach, które reagują na chorobę bardzo analogicznie do ludzi.

Testy na ludziach powinny odbyć się dużo szybciej i sprawniej niż w przypadku szczepionki ale i tak rozpoczną się dopiero na początku 2021r.

 

PS

COMMENTS