HomePOLSKA

Coraz więcej przedsiębiorców wznawia działalność gospodarczą

Coraz więcej przedsiębiorców wznawia działalność gospodarczą

Coraz więcej przedsiębiorców wznawia działalność gospodarczą zawieszoną z powodu pandemii koronawirusa – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ostatnim tygodniu kwietnia odnotowano blisko 7 tysięcy wniosków o wznowienie działalności gospodarczej. To blisko dwa razy więcej niż pod koniec lutego i trzy razy więcej niż pod koniec marca.
Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Sawulski, najnowsze dane są pozytywnym zaskoczeniem. “W tym okresie więcej firm wznowiło swoją działalność niż ją zawiesiło. Historycznie jest to bardzo rzadka sytuacja. Najczęstszym krokiem po zawieszeniu działalności jest jej zakończenie. W tym przypadku było inaczej, bo wielu przedsiębiorców zdecydowało się, by przywrócić działalność firmy” – mówi Jakub Sawulski.
W ostatnim tygodniu kwietnia złożono 4,5 tysiąca wniosków o zawieszenie działalności. To ponad pięć razy mniej niż w ostatnich siedmiu dniach marca. “Być może znacznie mniejsza liczba zawieszeń działalności gospodarczych jest jednym z pierwszych efektów tarczy antykryzysowej. Do tej pory głównym motywatorem do zawieszenia działalności gospodarczej było to, że dzięki temu można było nie opłacać składek na ZUS. Tarcza antykryzysowa zwolniła wielu przedsiębiorców z obowiązku opłacania tych składek, dlatego motywacja do zawieszania działalności gospodarczych zniknęła” – mówi Jakub Sawulski.
W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zwolniony z płatności składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy, nie musi też składać deklaracji ZUS ani VAT.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Mytlewski/w mt

COMMENTS