HomeWielkopolskie

Coraz więcej mieszkań kupowanych jest dla zarobku. W Poznaniu – co drugie!

Coraz więcej mieszkań kupowanych jest dla zarobku. W Poznaniu – co drugie!

W Poznaniu największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania do 55 m kw. Połowa mieszkań nabywanych jest w celach inwestycyjnych, a ok. 40 proc. zakupów finalizowanych jest za gotówkę. Dlatego mieszkania w stolicy Wielkopolski drożeją.

Jak wynika najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, w czerwcu w stolicy Wielkopolski odnotowano największy wzrost średniej ceny mieszkań, biorą pod uwagę miasta biorące w zestawieniu. Na poznańskim rynku mieszkaniowym połowa lokali nabywana jest obecnie w celach inwestycyjnych. Zgodnie z informacją ekspertów, w sierpniu znów będziemy mogli skorzystać z dopłat w ramach programu MdM, a dzięki nowej ustawie o kredycie hipotecznym bezpieczniej i łatwiej zdobędziemy środki na nowe mieszkanie.

Choć w Poznaniu w poprzednio analizowanym okresie zauważalna była obniżka średniej ceny transakcyjnej do poziomu 5110 zł, to obecnie wzrosła ona o 4,1 proc. przekraczając ponownie 5300 zł, czyli tyle samo, ile płaciliśmy za m kw. nabywanego lokum przed rokiem. – W Poznaniu największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania do 55 m kw. Oceniamy, że połowa mieszkań nabywanych jest w celach inwestycyjnych, a ok. 40 proc. zakupów finalizowanych jest za gotówkę. Ceny mieszkań w Poznaniu są dość stabilne, co nie wyklucza sytuacji, kiedy początkowa cena wystawiona przez właściciela wzrosła z uwagi na duże zainteresowanie zakupem, jednak takie sytuacje nie zdarzają się często. Zwykle ceny ofertowe mieszczą się w zakresie 4500 aż do nawet 9000 zł za m kw., choć także i w Poznaniu w ofercie zdarzają się luksusowe apartamenty w cenie kilkunastu tysięcy za m kw. – podaje Tomasz Jezierski, Metrohouse Poznań.

Poznań to druga z analizowanych metropolii, które od kwietnia do czerwca br. doświadczyły sporej zmiany podaży dostępnych mieszkań deweloperskich. – W odróżnieniu od Łodzi, Stolica Wielkopolski wyróżnia się znaczącym spadkiem podaży nowych mieszkań w II kw. 2017 r. Ze względu na stosunkowo niewielką aktywność tamtejszych deweloperów, taka zmiana będzie miała spory wpływ na rynek pierwotny w następnych kwartałach. Kolejnym wyróżnikiem Poznania w II kw. 2017 roku, był spadek średniej ofertowej ceny za m kw. nowego mieszkania. Stolica Wielkopolski to jedyna z sześciu metropolii, w której odnotowano ujemną kwartalną zmianę (-0,7 proc.) – dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Według danych Rynku Pierwotnego średnia ofertowa cena za m kw. nowego lokalu w Poznaniu spadła z 6414 zł (I kw. 2017 r.) do 6370 zł (II kw. 2017 r.). Spadek przeciętnej stawki w cennikach poznańskich deweloperów, był związany ze wzrostem udziału relatywnie tanich mieszkań kosztujących 5000 zł/m kw. – 6000 zł/m kw. (+3,8 punktu procentowego względem I kw. 2017 r.). Równocześnie w Poznaniu ubyło nowych lokali z ceną ofertową 6000 zł/m kw. – 8000 zł/m kw.

Jeżeli chodzi o perspektywy dla poznańskich uczestników programu Mieszkanie dla Młodych, to takie osoby po wznowieniu wypłaty dopłat w sierpniu br. będą miały do wyboru około 150 – 200 nowych mieszkań. Mowa o lokalach z ceną ofertową nieprzekraczającą lokalnego limitu na III kw. 2017 r. (5722,75 zł/m kw.). Ofertę uzupełnią używane „M” oraz mieszkania deweloperskie, których nabywcy wynegocjują odpowiedni rabat.

Dla osób planujących w najbliższym czasie zakup mieszkania w Poznaniu mamy dwie ważne informacje. 22 lipca weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym. Wprowadziła ona wiele istotnych zmian zarówno dotyczących procesu udzielania takich kredytów jak i ich spłaty. -Wnioskując o finansowanie otrzymamy formularz informacyjny pokazujący wszystkie parametry kredytu. Taki dokument będzie dla banku wiążący przez 14 dni. To oznacza, że jeśli złożymy wniosek we wspomnianym okresie, a bank wprowadzi podwyżkę marż, nas nadal będzie obowiązywać ta wskazana w formularzu. Banki będą musiały również precyzyjniej określać powód odrzucenia wniosku. Na przykład, jeśli przyczyną odmowy były informacje zawarte w bazach BIKu to bank musi o tym poinformować klienta – zaznacza Jarosław Sadowski, Expander. Drugą istotną informacją jest to, że na początku sierpnia ponownie będzie można wnioskować o dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Niestety pieniędzy na finansowanie nie będzie zbyt wiele – zaledwie 66 mln zł. Jeśli zainteresowanie nimi będzie tak duże jak w styczniu to wystarczy ich tylko na 4 dni. Jest jednak szansa, że potrwa to dłużej, gdyż mamy wakacje, wiele osób wyjechało i nie wie, że taka możliwość się pojawi. Aby uzyskać dopłatę na mieszkanie w Poznaniu cena za m2 nie może przekroczyć 5 723 zł. w przypadku nowego lokalu i 4 682 zł. jeśli kupimy go na rynku wtórnym.

Zbigniew Biskupski AIP

COMMENTS