14.9 C
Chicago
sobota, 18 maja, 2024

Coraz więcej barier w UE dla polskich eksporterów żywności

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polscy eksporterzy żywności zmagają się z coraz większymi barierami na unijnym rynku.

Tak wynika z raportu PricewaterhouseCoopers, który omawiano dziś w Parlamencie Europejskim.

Polscy producenci najbardziej skarżą się na Czechy.
Wzmożone kontrole sanitarne, negatywne kampanie medialne czy obowiązek dodatkowych certyfikacji – to tylko niektóre z barier, ograniczających dostęp do rynku krajów członkowskich, z jakimi na co dzień muszą się borykać polscy eksporterzy. „Jednym słowem, jest to destrukcja na jednolitym rynku” – powiedział europoseł Andrzej Grzyb.

Tymczasem – jak podkreślał Andrzej Gantner, szef Federacji Producentów Żywności – na unijny rynek trafia 80 procent polskich towarów eksportowych. „Wszystko to, co się dzieje na wspólnotowym rynku, jest dla nas podstawą funkcjonowania i wszystkie zaburzenia, jakie na tym rynku występują, mogą mieć dla nas katastrofalne skutki’ – powiedział. Gantner dodał, że państwem, które stwarza obecnie największe problemy, są Czechy. „Czesi wprowadzili szereg rozwiązań, które znacząco utrudniają życie zarówno tym, którzy próbują wprowadzić swoje produkty na terytorium czeskie, jak i własnym przedsiębiorcom, którzy próbują coś zaimportować” – podkreślił.

Przedstawiciele polskich producentów i europosłowie liczą, że Komisja Europejska zareaguje na taką politykę i będzie skuteczniej niż dotychczas przeciwdziałać protekcjonizmowi w Unii.

Informacyjna Agencja Radiowa/Magdalena Skajewska/Bruksela/em/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520