12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Coraz mniej boimy się koronawirusa. Wieś i małe miasta już wcale. A Warszawa?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polacy z każdym tygodniem coraz mniej boją się koronawirusa. Z badań przeprowadzonych dla onet.pl wynika, że stres z powodu COVID-19 opada na wsiach i w małych miastach. Zupełnie inaczej jest w dużych metropoliach, w tym w Warszawie.

Stres związany z koronawirusem jest już coraz mniejszy – wynika z badania przeprowadzonego przez onet.pl. Najsilniej – wynik 4,9 w pięciostopniowej skali – odczuwali go mieszkańcy dużych i średnich miast (do 500 tys. mieszkańców) w tygodniu 3-7 kwietnia, gdy rząd wprowadził znaczne ograniczenia dotyczące przemieszczania się.

 

Od Wielkanocy poziom zdenerwowania wywołany COVID-19 był już zdecydowanie niższy. Co ciekawe, obecnie w małych miastach (do 20 tys. mieszkańców) wynosi jedynie 3,9. Na podobny poziom wskazali w badaniu mieszkańcy wsi. Wirusa mniej obawiają się także mieszkańcy średnich i dużych miast.

 

Osobną kategorię w badaniu stanowią „wielkie miasta”, czyli obszary zamieszkałe przez ponad pół miliona osób. W Polsce to de facto kilka miast: Gdańsk, Poznań, Wrocław, Łódź, Kraków i Warszawa. Stres spowodowany COVID-19 u mieszkańców wskazanych miejsc utrzymuje się od dawna na podobnym poziomie. Od początku epidemii waha się pomiędzy 4,2 – 4,6 w pięciostopniowej skali. Obecnie wynosi 4,4. Wniosek jest prosty, w metropoliach mieszkańcy wciąż boją się koronawirusa. Obecnie – to dane dla całej populacji Polski – wysoki poziom stresu związany z COVID-19 odczuwa 38-39 proc. badanych.

 

Zdecydowanie bardziej negatywnych skutków epidemii obawiają się kobiety, a także seniorzy (55+). Najmniej stresują się najmłodsi, grupa 18-24, co nie jest zaskoczeniem, ponieważ śmiertelność osób w tym wieku jest najmniejsza. Zastanawiające jest jednak, że drugą grupą wiekową, która najmniej obawia się koronawirusa są osoby w wieku 45-54 lata.

 

Czego najbardziej obawiamy się w związku z epidemią? Z badania wynika, że najbardziej stresujemy się dostępnością lekarzy – ale w sprawach niezwiązanych z koronawirusem. Kolejnej obszary to:

 

 

    • sytuacja gospodarcza w kraju (np. spowolnienie gospodarcze)

 

    • stan zdrowia najbliższych

 

    • relacja towarzyskie / relacje z otoczeniem

 

    • mój stan zdrowia.

 

 

Badanie metodą CAWI przeprowadzono dla onet.pl na grupie 8630 osób w dniach 20.03-12.05 2020 roku.

 

Piotr Wróblewski aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520