HomeŚwiat

Codziennie do greckich wysp dociera nawet tysiąc imigrantów

Codziennie do greckich wysp dociera nawet tysiąc imigrantów

Do greckich wysp dociera codziennie drogą morską od siedmiuset do tysiąca uchodźców. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Kos, Lesbos, Leros i Chios.
Burmistrzowie tych wysp alarmują, że sytuacja wymyka się spod kontroli i zwracają się o pomoc do greckiego rządu oraz do krajów Unii Europejskiej.
Tylko w lipcu morskie granice Grecji przekroczyło ponad 54 tysiące nielegalnych imigrantów. Sytuacja pogorszyła się w ciągu ostatnich miesiący, kiedy pontony z dziesiątkami uchodźców zaczęły masowo przypływać do greckich wysp od strony Turcji.
Burmistrz wyspy Kos Jorgos Kiritis poinformował, że w ostatnich 24 godzinach Straż Nadbrzeżna zanotowała 227 przypadków przekroczenia granicy. Według jego szacunków, na Kos znajduje się obecnie około 5 tysięcy imigrantów, co dawno już przerosło możliwości wyspy, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, jak i fundusze. Kos podzielona jest obecnie na dwie części: dla turystów i imigrantów, którzy grupami śpią na ulicach albo mieszkają w opuszczonych budynkach bez wody i prądu. Większość z nich chce ruszyć dalej, do Aten, a następnie do innych krajów europejskich, czeka jednak na odpowiednie dokumenty. Wczoraj imigranci zorganizowali na wyspie demonstrację domagając się przyspieszenia procedury ich wydawania. Władze lokalne ostrzegają, że dopóki będą trwały działania zbrojne w Syrii i w Afganistanie, sytuacja nadal będzie się pogarszać.
Premier Grecji oświadczył, że w rozwiązaniu problemu potrzebna jest pomoc Europy, granice Grecji są bowiem granicami kontynentu i teraz okaże się, czy Unia Europejska jest solidarna, czy zabiega tylko o ochronę swoich granic.
Od początku roku granice Grecji przekroczyło nielegalnie ponad 107 tysięcy imigrantów.

COMMENTS