20.7 C
Chicago
sobota, 13 kwietnia, 2024

Co z Gibraltarem po wyjściu Wlk. Brytanii z Unii?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Po piątkowych wynikach referendum w Wielkiej Brytanii niepewni swojej przyszłości mogą być mieszkańcy Gibraltaru. Hiszpański minister spraw zagranicznych Jose Manuel Garcia-Margallo powiedział w piątek, że jego kraj będzie się starał wyjaśnić status brytyjskiego terytorium zamorskiego w rozmowach ze Zjednoczonym Królestwem.

30 tysięcy obywateli poszło w czwartek do urn głosować nad przyszłością Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Aż 95,9% opowiedziało się za jej pozostaniem we Wspólnocie.

Referendum zupełnie zmieniło perspektywę przyszłości półwyspu – powiedział Margallo. – To kompletna zmiana spojrzenia, która otwiera nowe możliwości przed Gibraltarem nie widziane w tym kraju od bardzo dawna. Wydaje mi się, że hiszpańska flaga na skale jest bliższa niż kiedykolwiek – dodał.

 

Hiszpański minister powiedział, że jego kraj będzie się starać, aby Gibraltar trzymał się z dala od jakichkolwiek negocjacji z Unią Europejską po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Kraj będzie dążyć do dwustronnych rozmów w poszukiwaniu współpracy nad osiągnięciem przez Gibraltar niepodległości aby ostatecznie przejąć kontrolę nad półwyspem. Wielka Brytania odrzuca wszelką ingerencję hiszpańskiej władzy w sprawy Gibraltaru bez zgody jego obywateli.

Piątkowe wyniki referendum spowodowały obawy i dezorientację u mieszkańców Gibraltaru. Obywatele nie wiedzą, jak wynik wpłynie na łatwość przemieszczania się siły roboczej i kapitały przez granicę z Hiszpanią. – Jesteśmy bardzo zmartwieni tym, co może się zdarzyć na granicy – powiedział dla Reutersa mieszkający na półwyspie doradca podatkowy. – Wynik zasiał wiele obaw w sektorze finansowym. Rezultat wciąż jest dla nas szokiem – dopowiedział inny gibraltarski prawnik.

Gibraltar to jeden z najbardziej rozwiniętych regionów w Europie z kwitnącą gospodarką, opartą na usługach finansowych, turystyce i hazardzie internetowym. Półwysep znajduje się pod władzą Brytyjskiego Królestwa od 1713 roku. Określany przez mieszkańców jako „skała” jest głównym punktem hiszpańsko-angielskich sporów. Hiszpania od dawna stara się objąć zwierzchnictwo nad tym terytorium.

TS/Krzysztof Nowicki (AIP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520