10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Co z egzaminem ósmoklasisty i maturami 2020? „Nie ma możliwości przeprowadzenia egzaminów zdalnie”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

– Zorganizowanie egzaminów zewnętrznych w dotychczasowej formule, czyli w szkołach, wiąże się z narażeniem zdrowia i życia tegorocznych ósmoklasistów, maturzystów i uczniów, przystępujących do egzaminów zawodowych – twierdzi Związek Nauczycielstwa Polskiego. – Nie ma na razie planów odwoływania egzaminów – odpowiada Centralna Komisja Egzaminacyjna.

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do Ministerstwa Edukacji Narodowej o odwołanie egzaminu ósmoklasisty oraz matur. Jego przedstawiciele przypominają, że w związku z pandemią COVID-19 szkoły zostały zamknięte w 165 krajach, a sytuacja ta dotknęła 1,5 mld uczniów oraz 63 mln nauczycieli i pracowników oświaty na całym świecie. – Covid-19 wywołał także kryzys w edukacji i jako społeczność szkolna musimy zrobić wszystko, by zminimalizować jego negatywne skutki. Jednak naszym podstawowym zadaniem w tej chwili jest ochrona życia i zdrowia uczniów i ich rodzin oraz nauczycieli i pracowników oświaty. Dlatego jako nauczyciele apelujemy o odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów zewnętrznych – czytamy w komunikacie ZNP.

 

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia, z kolei matury rozpocząć się 4 maja. Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego „zorganizowanie egzaminów zewnętrznych w dotychczasowej formule, czyli w szkołach, wiąże się z narażeniem zdrowia i życia tegorocznych ósmoklasistów, maturzystów i uczniów przystępujących egzaminów zawodowych, a także nauczycieli, pracowników oświaty oraz rodzin i najbliższych wszystkich tych osób, czyli milionów Polaków”. – Nie ma na razie planów odwoływania egzaminów. Natomiast jeżeli będzie to konieczne – zostaną przeprowadzone w innym terminie, zależnym od decyzji rządu RP dot. okresu stanu epidemicznego – odpowiada Centralna Komisja Egzaminacyjna. Przypomnijmy, że 30 marca odbył się próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Przysporzył on trudności nie tylko zdającym uczniom.

 

Z przeszkodami zmierzyć się musieli też rodzice i Centralna Komisja Egzaminacyjna, która przeprowadzała egzamin. Zainteresowanie było tak duże, że strona internetowa CKE padła. Co do kwietniowych i majowych egzaminów, to Centralna Komisja Egzaminacyjna nie planuje zmieniać formy ich przeprowadzenia. – Zostaną przeprowadzone w takiej samej formie i na takich samych zasadach jak w latach ubiegłych – tłumaczy nam Ewelina Ruszczyk z CKE. Dodaje, że nie ma możliwości przeprowadzenia egzaminów zdalnie.

 

– Egzaminy mogą być przeprowadzone wyłącznie w formie stacjonarnej – informuje Ruszczyk. Jak słyszymy w CKE, na dziś egzaminy odbywają się zgodnie z harmonogramem ogłoszonym w sierpniu 2019 r. Jeżeli czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty zostanie przedłużone – terminy egzaminów zostaną zmienione. Uczniowie zostaną o tym powiadomieni z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520