HomePOLSKA

Co oznacza dla Polski zniesienie wiz do UE dla Ukraińców?

Co oznacza dla Polski zniesienie wiz do UE dla Ukraińców?

Planowane zniesienie wiz dla Ukraińców do Unii Europejskiej, może odbić się na rynku pracy w Polsce. Zdaniem osób zaangażowanych w ich zatrudnianie, część obywateli Ukrainy może wybrać pracę na Zachodzie.

Monika Ołów z jednej z agencji pracy dla cudzoziemców przewiduje w rozmowie z IAR, że w przypadku zniesienia wiz więcej Ukraińców zdecyduje się na wyjazd nie tylko do Polski, ale do innych państw Unii Europejskiej. Choć będą musieli mieć zezwolenie na pracę, to będą się mogli o nie starać będąc już na miejscu.
Monika Ołów dodaje, że Ukraińcy w Polsce zarabiają jedynie trochę mniej niż Polacy. Zatrzymać ich w naszym kraju może podwyżka płac. Jednak prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak postuluje dalsze kroki: wprowadzenie ułatwień w osiedlaniu się Ukraińców w Polsce. Karty stałego pobytu powinny być wydawane w liczbie pracowników potrzebnych na rynku pracy. „My postulowaliśmy rozwiązanie żeby ci, którzy są bądź byli i nie popełnili przestępstw, otrzymywali je z automatu” – dodał rozmówca IAR.
Szacuje się, że obecnie w Polsce pracuje niemal milion Ukraińców. Większość z nich legalnie.
W kończącym się tygodniu Unia Europejska osiągnęła porozumienie dotyczące przepisów, które utorują drogę do zniesienia wiz dla obywateli Gruzji i Ukrainy. Chodzi o mechanizm, który ułatwi szybkie zawieszanie ruchu bezwizowego w przypadku nadużyć. Został on zatwierdzony przez ambasadorów państw członkowskich. Teraz jeszcze muszą to zrobić unijni ministrowie i Parlament Europejski. Jeśli wszystkie procedury zakończą się szybko to obywatele Ukrainy i Gruzji będą mogli od nowego roku już bez wiz wjeżdżać do Unii Europejskiej.

Piotr Pogorzelski, Fot. Dreamstime.comCOMMENTS