HomeŚwiat

Ciężki los katolika po rozwodzie

Ciężki los katolika po rozwodzie

Podczas VI sesji generalnej synodu w Watykanie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podkreślił, że chociaż osoby, które żyją w powtórnych związkach małżeńskich, nie są odłączone od Kościoła, to nie mogą przystępować do komunii świętej. Opinia, którą przekazał, jest równoważna ze stanowiskiem Konferencji Episkopatu Polski.

 

– Tak jak przypomniał nam Papież Franciszek, my tutaj obecni nie chcemy i nie mamy żadnej władzy, aby zmienić doktrynę Kościoła – w takich słowach abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański podsumował stanowisko Konferencji Episkopatu Polski wobec kwestii przyjmowania komunii świętej przez osoby rozwiedzione i żyjące w powtórnych związkach małżeńskich. Osoby te nigdy nie mogły przystępować do Eucharystii, jednak w ostatnim czasie niektórzy hierarchowie zachodniego Kościoła zaczęli domagać się wprowadzenia takiej zmiany.

 

– Zgodzić się, aby przystępowali do komunii świętej ci, którzy bez związku sakramentalnego współżyją „more uxorio” (jak małżonkowie, przyp. red.), byłoby sprzeczne z Tradycją Kościoła – stwierdził abp Gądecki. Metropolita poznański w swojej wypowiedzi podkreślił, że Kościół musi pomagać rozwiedzionym żyjącym w ponownych związkach cywilnych, jednak “nie może ugiąć się wobec woli człowieka”.

 

Abp Gądecki przypomniał również, że Eucharystia jest sakramentem, do którego mogą przystępować osoby ochrzczone i znajdujące się w stanie łaski sakramentalnej, a zmiana doktryny Kościoła w tym zakresie powodowałaby również zmianę doktryny dotyczącej łaski uświęcającej. – W rzeczywistości bowiem decyzja, aby udzielać komunii świętej osobom, które nie są w stanie łaski sakramentalnej, otworzyłaby drzwi do tego sakramentu wszystkim, którzy żyją w grzechu śmiertelnym. To zaś w konsekwencji przekreśliłoby sakrament pokuty i wypaczyłoby znaczenie życia w stanie łaski uświęcające – powiedział abp Gądecki.

 

XIV zwyczajny synod biskupów zwołany w Watykanie przez papieża Franciszka rozpoczął się 4 października i potrwa trzy tygodnie. Jego tematem jest „Powołanie i misja rodziny w Kościele katolickim i świecie współczesnym”. W ramach polskiej delegacji na synod pojadą przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, abp Henryk Hoser oraz bp Jan Wątroba, a jej audytorami z polskiej strony będą Jadwiga i Jan Pulikowscy.

COMMENTS