1.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Ciechocińska fabryka soli zostanie wpisana listę polskich Pomników Historii

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Informacja o wpisaniu ciechocińskiej fabryki soli na listę Pomników Historii na razie jest nieoficjalna. Otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP wiadomość telefoniczną, czekamy na oficjalne pismo – zdradził nam Marcin Zajączkowski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek.

 

Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek, do którego należy zabytkowy ciąg technologiczny produkcji soli od źródła solanki pod fontanną Grzybek, przez zespół trzech tężni do warzelni soli, starało się od kilku lat o wpisanie fabryki soli na listę pomników historii w naszym kraju. Obecnie Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) rekomenduje, a Prezydent RP certyfikuje (czyli wpisuje) nowe obiekty na listę Pomników Historii. Zamiarem władz państwa jest stworzenie listy 100 najważniejszych zabytków w Polsce do setnej rocznicy odzyskania niepodległości, która wypada 11 listopada 2018 r.

Ciechocińska fabryka soli posiada urządzenia, które produkują sól od 185 lat, opierając się na niezmienionym procesie technologicznym. Historycy techniki mówią, że to wyjątkowy obiekt w skali świata. Okazało się jednak, że proces rejestracji pomnika – co przyznaje prezes Zajączkowski – nie był wcale łatwy. Przy okazji przygotowania wniosku okazało się, że fontanna Grzybek nie była wpisana do rejestru zabytków. Wpis ten został już dokonany. Po dopełnieniu formalności ciechociński zabytek uzyskał rekomendację NID i oficjalnie zostanie wpisany do rejestru Pomników Historii w czwartek 23 listopada br. w samo południe podczas uroczystego spotkania w Pałacu Prezydenckim.

– Wiem, że przewidziano zaproszenie na tę uroczystość licznej reprezentacji osób, zaangażowanych w przygotowanie wniosku. Zarówno z Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek SA, jak i współpracujących z nami przy przygotowaniu wniosku eksperta doktora Waldemara Affelta z Politechniki Gdańskiej oraz pani Aldony Nocnej miłośniczki tradycji i historii Ciechocinka. Obecni mają być gospodarze województwa i miasta oraz kierownictwo służb konserwatorskich w województwie – zdradza prezes Marcin Zajączkowski.

– W przyszłości chcielibyśmy, zachęceni opinią fachowców, zabiegać o wpisanie ciechocińskiej fabryki soli na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nadanie ciechocińskiej fabryce soli statusu Pomnika Historii bardzo nam w tym pomoże – uważa nasz rozmówca.

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520