"> Chorwacja spełniła wszystkie warunki i jest przygotowana do wejścia do strefy Schengen - wiadomosci.com

Chorwacja spełniła wszystkie warunki i jest przygotowana do wejścia do strefy Schengen

Chorwacja spełniła wszystkie warunki i jest przygotowana do wejścia do strefy Schengen

Komisja Europejska uważa, że Chorwacja spełniła wszystkie warunki i jest przygotowana do wejścia do strefy Schengen, w której zostały zniesione kontrole na granicach wewnętrznych. Decyzja w tej sprawie należy do państw członkowskich Unii i wymagana jest w tej sprawie jednomyślność.

Komisja po prawie 4-letnim monitoringu oceniła, że Chorwacja spełniła wszystkie warunki. Władze w Zagrzebiu wdrożyły niezbędne przepisy dotyczące ochrony danych, współpracy policyjne, polityki wizowej i kwestii powrotów, czy Systemu Informacyjnego Schengen, gdzie zbierane są dane o poszukiwanych osobach i skradzionych autach. “Dziś doceniamy te wysiłki i gratulujemy Chorwacji. Dołączenie do klubu Schengen nie jest czymś łatwym i prostym i wszyscy o tym w Europie wiedzą” – powiedział komisarz do spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos.

Przekonały się o tym Bułgaria i Rumunia. Komisja Europejska już kilka lat temu oceniła, że te kraje spełniły wszystkie wymogi i warunki techniczne wejścia do strefy Schengen. Jednak opór kilku krajów Europy Zachodniej spowodował, że Rumuni i Bułgarzy nie mają na razie szans na to, by cieszyć się podróżami po strefie Schengen przy podniesionych szlabanach granicznych.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0