HomeKultura

“Choinki Jedynki”. Obrazy na płótnie malują m. in. Nela mała reporterka, Roksana Węgiel, Jarosław Jakimowicz, Szymon Wydra

“Choinki Jedynki”. Obrazy na płótnie malują m. in. Nela mała reporterka, Roksana Węgiel, Jarosław Jakimowicz, Szymon Wydra

W siedzibie Polskiego Radia Przyjaciele Jedynki – znani ludzie ze świata kultury, nauki i sportu – tworzą prace w ramach akcji charytatywnej “Choinki Jedynki”. Obrazy pod tytułem “Tajemnice Bożego Narodzenia” przygotowują między innymi Wanda Kwietniewska, Nela mała reporterka, Roksana Węgiel, Jarosław Jakimowicz, Szymon Wydra, Adam Hrycaniuk, Sebastian Kawa i Karol Strasburger. Powstanie 27 obrazów na płótnie, namalowanych dowolną techniką.

Twórcom towarzyszyła Pierwsza Dama. Agata Kornhauser-Duda zachęcała do hojności w licytacji wystawionych na aukcji prac. Agata Kornhauser-Duda mówiła, że prowadzone przez Program Pierwszy Polskiego Radia “Choinki Jedynki” to jedna z jej ulubionych akcji charytatywnych, w których uczestniczy. Podkreśliła, że przez to, iż zbiega się z początkiem Adwentu, ta akcja w symboliczny sposób uświadamia jej, że rozpoczyna się wyjątkowy czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Agata Kornhauser – Duda mówiła, że w Święta Bożego Narodzenia i okres przedsiąteczny to czas, kiedy szczególnie chcemy być blisko siebie, być razem i wspólnie działać na rzecz innych. Podkreśliła, że dzięki hojności słuchaczy udaje się zapewnić kompleksową pomoc osobom potrzebującym. Podopieczni obydwu fundacji mają możliwość korzystania z zajęć rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Mogą również uczestniczyć w warsztatach, podczas których zdobywają niezbędne umiejętności pozwalające im jak najbardziej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu. Fundusze zapewniają im też dzienną bądź stałą opiekę. Podopieczni mogą również rozwijać swoje talenty.
Małżonka prezydenta Andrzeja Dudy przygotowała dwie prace na licytację. Są to: przezroczysta, ozdobiona u dołu lekko iskrzącymi się wzorami bombka z trójwymiarowym zimowym krajobrazem w środku oraz wykonany techniką decopuage obrazek o tematyce bożonarodzeniowej.
Agata Kornhauser-Duda dziękowała autorom prac, a także wszystkim, którzy zechcą wziąć udział w ich licytacji. “Dziękuję wszystkim twórcom, którzy zdecydowali się, by w to niedzielne przedpołudnie przyjechać tutaj do siedziby Polskiego Radia i wesprzeć naprawdę bardzo potrzebną i szlachetną inicjatywę jaką jest akcja Choinki Jedynki”” – podkreśliła Pierwsza Dama.

Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski, otwierając dzisiejsze spotkanie w ramach akcji, podkreślił jego wyjątkowość. “Jest to dzień, który my w Radiu sobie wybraliśmy po to, żeby głośno o tym mówić, jak bardzo nam wszystkim jest potrzebne dobro, dawanie tego dobra, mówienie o dobru, ale przede wszystkim właśnie czynienie dobra dla tych, którzy najbardziej tego dobra potrzebują” – mówił Andrzej Rogoyski.

Autorzy zachęcali, żeby – póki jest siła – pomagać drugiej osobie. Szymon Wydra z zespołu “Carpe Diem” mówił, że choć – jego zdaniem – nie ma żadnego talentu malarskiego, to bierze udział w akcji, żeby wesprzeć innych. Malowanie na płótnie sprawiało ogromną przyjemność, ale było też dużym wyzwaniem. Aktor Jarosław Jakimowicz przyznał, że przed sztalugą z farbami i pędzlem w ręku staje rzadko. Piosenkarka Wanda Kwietniewska mówiła, że jest to dla niej wyczyn. Ze swojej pracy jest zadowolona. Obraz przedstawia choinkę polską, jaką autorka zapamiętała z dzieciństwa. Aktorce Joannie Pach w malowaniu towarzyszyła córka. Wspólnie przygotowały obraz.

Akcja charytatywna „Choinki Jedynki” trwa od 20 października. Od jutra do piątku w audycji “Cztery Pory Roku” licytowane będą prace dorosłych Przyjaciół Jedynki. W sobotę – w Wielkim Finale – przeprowadzona zostanie licytacja 20 prac dzieci, które wygrały w konkursie i 12 prac podopiecznych obu Fundacji, na rzecz których zbierane są fundusze. Natomiast w poniedziałek 9 grudnia w audycjach radiowej Jedynki odbędzie się licytacja przedmiotów podarowanych przez przyjaciół radiowej Jedynki.

Cały dochód zostanie przekazany na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji „Wspólnota Nadziei” z siedzibą w Więckowicach.

Tegoroczna akcja “Choinki Jedynki” jest osiemnastą w historii.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza/jl/dwCOMMENTS