Chiny: Wzrost zarażeń koronawirusem o 50%. Japonia ewakuuje swych obywateli. Co z Polakami?

Chiny: Wzrost zarażeń koronawirusem o 50%. Japonia ewakuuje swych obywateli. Co z Polakami?

106 osób zmarło już w Chinach wskutek zarażenia koronawirusem – podała chińska Narodowa Komisja Zdrowia. Zakażonych jest ponad 4500 osób. To wzrost o ponad 50% w stosunku do wcześniejszych danych.

Chińskie władze apelują do obywateli Chińskiej Republiki Ludowej aby bez bezwzględnej konieczności nie opuszczać kraju. Ma to powstrzymać dalsze rozprzestrzenienie koronawirusa po świecie.
Władze m.in. Stanów Zjednoczonych i Ukrainy ostrzegły swoich obywateli podróżujących do Chin, aby zachować maksymalne środki ostrożności związane z epidemią koronawirusa. Amerykański Departament Stanu przypomniał, że chińskie władze wprowadzają coraz dalsze ograniczenia w przemieszczaniu się, ogłaszając je w krótkim terminie od wejścia w życie rozporządzeń.

Większość państw zachodnich apeluje do swoich obywateli, aby nie udawali się do objętej kwarantanną prowincji Hubei. Do tego regionu wciąż można wjechać, jednakże do odwołania nie można go opuścić.

 

Unijni eksperci ds. Bezpieczeństwa Zdrowia o potrzebie koordynacji działań w związku z koronawirusem

Unijni eksperci do spraw Bezpieczeństwa Zdrowia podkreślili konieczność koordynacji działań na poziomie europejskim w reakcji na nowy typ koronawirusa. Przedstawiciele państw członkowskich spotkali się w Brukseli po raz trzeci od czasu wybuchu epidemii. Śmiercionośny wirus, wywołując ostre zapalnie płuc, który pojawił się w Chinach, zabił ponad 100 osób, zakażonych jest ponad cztery i pół tysiąca.
Z informacji przesłanej brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej wynika, że na spotkaniu eksperckim Komisja Europejska zaapelowała do unijnych krajów, by |nadal dostarczały szczegółowe informacje o wprowadzonych środkach bezpieczeństwa w walce z epidemią, w tym o kontrolach przeprowadzanych na lotniskach.
Komisja, podobnie jak eksperci uważa, że konieczne jest uzgodnienie wspólnego, skoordynowanego postępowania w Unii Europejskiej. Chodzi na przykład o odpowiednie przygotowanie oddziałów zakaźnych w wyznaczonych szpitalach.
Unijni eksperci rozmawiali też o tym, jak informować społeczeństwa o zagrożeniach, ale bez wywoływania paniki.
W związku ze zmieniającą się szybko sytuacją, unijni eksperci spotkają się ponownie, by rozmawiać na temat konkretnych działań na poziomie europejskim.

Japonia wyśle po swoich obywateli samolot do Wuhan

Japonia wyśle czarterowy samolot do chińskiego Wuhan, epicentrum epidemii koronawirusa, aby ewakuować swoich obywateli, którzy chcą powrócić do domu.
Minister Spraw Zagranicznych Japonii Toshimitsu Motegi powiedział, że samolot będzie mógł przewieźć dwieście osób, jednak do kraju chce wrócić około sześciuset pięćdziesięciu obywateli Japonii. Toshimitsu Motegi zapewnił w związku z tym, że rząd podejmie przygotowania do zorganizowania kolejnych lotów, które odbędą się już jutro.
Według najnowszych danych, wskutek zarażenia koronawirusem zmarło w Chinach 106 osób. Zakażonych jest około czterech i pół tysiąca.

MSZ o ewakuacji Polaków z Wuhan

Polska służba konsularna aktywnie uczestniczy w unijnych rozmowach na temat ewakuacji Polaków z Wuhan – poinformowało Polskie Radio Biuro Rzecznika Prasowego MSZ. Obecnie trwają rozmowy z chińskimi władzami dotyczące sposobu ewakuacji obywateli Unii Europejskiej, w tym grupy Polaków, z objętego kwarantanną i zakazem wyjazdów Wuhan. Dziś z miasta ewakuowanych zostanie część obywateli Stanów Zjednoczonych.
Polskie MSZ poprzez służby konsularne uczestniczy w rozmowach prowadzonych zarówno w Pekinie jak i w innych europejskich stolicach. Rozmowy z chińskim resortem dyplomacji koordynowane są przez urzędników delegatury Unii Europejskiej w Pekinie.
MSZ zapewnia, że polskie służby konsularne pozostają w stałym kontakcie z przebywającymi w Wuhan Polakami. Wcześniej MSZ podało, że w tym mieście i jego okolicach przebywa około 30 naszych obywateli.
Tymczasem dziś z Wuhan do Stanów Zjednoczonych ewakuowanych ma być 230 obywateli USA. Specjalny samolot przyleci do Wuhan po rodziny i pracowników zamkniętego amerykańskiego konsulatu w tym mieście. Na pokład zabrane zostaną też osoby nie będące urzędnikami, z grup podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem.
Most powietrzny z Wuhan zorganizuje też m.in. Francja i Japonia.

Niemcy: pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa

W Niemczech potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa. Poinformowało o tym ministerstwo zdrowia Bawarii, gdzie znaleziony został chory. Mężczyzna w powiecie Starnberg został zarażony nowym koronawirusem – poinformował rzecznik resortu. Pacjent znajduje się pod obserwacją w izolatce.

W Chinach zakażonych nowym koronawirusem jest około 3000 osób, a ponad 80 osób zmarło. Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem z Wuhan są podobne do objawów grypy. Pojawiają się wysoka gorączka, ból głowy, ból gardła i kaszel, uczucie wyczerpania, brak apetytu oraz trudności w oddychaniu. Choroba jest niebezpieczna przede wszystkim dla tych, którzy mają zaburzenia odporności, dla osób starszych, dla osób leczonych onkologicznie. Wirus przenosi się z człowieka na człowieka, możliwe jest też zarażenie się poprzez kontakt ze zwierzętami oraz spożywanie mięsa i owoców.

IAR/AFP/vey/kry

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Seul / kryInformacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześ./reuters/sp/dyd
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Płomecka, Bruksela/dyd
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Seul / kry


COMMENTS

WORDPRESS: 0