Chiny – USA: Wojna handlowa coraz bliżej

Chiny – USA: Wojna handlowa coraz bliżej

Władze Chin pozostają w ścisłym kontakcie z USA, aby zapobiec wojnie handlowej – poinformował rzecznik chińskiego MSZ. Jutro mają wejść w życie dodatkowe taryfy celne, które Stany Zjednoczone wprowadzają na towary importowane z Chin. Pekin zapowiedział zaś podjęcie symetrycznych działań odwetowych.

Dodatkowe amerykańskie cła zaczną obowiązywać w piątek w południe czasu pekińskiego. Obejmą one towary, których wartość w wymianie handlowej szacowana jest na około 34 miliardy dolarów amerykańskich. Na liście towarów objętych 25-procentowym cłem znalazło się ponad 1100 produktów z takich gałęzi gospodarki jak wysokie technologie, przemysł maszynowy czy samochodowy. Chiny zapowiadają wprowadzenie ceł, które głównie uderzą w amerykańskie rolnictwo. Na chińskiej liście są m.in. soja, sorgo i bawełna.

Prezydent Donald Trump zagroził, że jeśli Chiny zdecydują się na działania odwetowe i wprowadzenie dodatkowych ceł na produkty z USA, to Waszyngton wprowadzi cła na kolejne grupy chińskich towarów o wartości nawet 450 miliardów dolarów. Chiny zapowiedziały, że jako pierwsze nie podejmą żadnych działań mogących oznaczać początek wojny handlowej. Tym niemniej chiński urząd celny zapowiedział, że cła retorsyjne zostaną ogłoszone tuż po tym, jak zaczną obowiązywać amerykańskie ograniczenia.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /mcm/sk

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0