HomeŚwiat

Chiny testują skuteczność leków na HIV w leczeniu koronawirusa

Chiny testują skuteczność leków na HIV w leczeniu koronawirusa

Chiny testują skuteczność leków na HIV w leczeniu nowego typu koronawirusa. Władze Pekinu poinformowały, że część pacjentów zakażonych patogenem otrzymuje w pekińskich szpitalach leki stosowane w terapii antyretrowiruswej.

W trzech pekińskich szpitalach zakażonym koronawirusem pacjentom podawane są leki stosowane zazwyczaj w terapii HIV. Leki te blokują namnażanie się wirusa. Jak podają chińskie media, badania nad skutecznością leków antyretrowirusowych w zarażeniach koronawirusem rozpoczęto też w Shenzhen.

Chińskie władze zapewniają, że trwają intensywne badania, których celem jest znalezienie szczepionki przeciw zakażeniom, oraz skutecznego modelu leczenia. Eksperci, których publikacje znalazły się w prestiżowym magazynie Lancet uważają, że nie ma klinicznych dowodów skuteczności takiej terapii wobec osób zarażonych koronawirusem.

W Chinach obecność koronawirusa stwierdzono dotąd prawie u 6 tysięcy osób. To więcej, niż podczas epidemii SARS.

Koronawirus na świecie

W Chinach prawie do 6000 wzrosła liczba zarażonych nowym typem koronawirusa. 132 osoby zmarły. Tymczasem według danych oficjalnych na całym świecie – poza Chinami – odnotowano niespełna 60 przypadków zarażenia.

Poza Państwem Środka najwięcej przypadków zarażeń koronawirusem stwierdzono w Azji Południowo-Wschodniej. W Tajlandii zdiagnozowano 14 zarażonych obywateli Chińskiej Republiki Ludowej. Tajlandia do jeden z głównych kierunków wyjazdów turystycznych mieszkańców Chin. W Singapurze jest 7 pacjentów zarażonych koronawirusem, a w Japonii 6. Wczoraj japońskie władze
potwierdziły, że jeden z zarażonych – Japończyk – w ostatnim czasie nie był w Chinach co świadczy o przenoszeniu się wirusa z człowieka na człowieka.

Pojedyncze przypadki koronawirusa odnotowano także na innych kontynentach. W USA i Australii zarażonych jest po 5 osób. W Europie Niemcy potwierdziły 4 przypadki zarażenia patogenem, a Francja 3.

 


Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Tomasz Sajewicz / Seul /zr

 

COMMENTS