HomeŚwiat

Chiny straszą cały świat. Światowe giełdy tracą

Chiny straszą cały świat. Światowe giełdy tracą

Dzisiejsza przecena na giełdzie w Szanghaju, która wyniosła blisko 4,3%, to najprawdopodobniej odpowiedź na negatywną publikację jedynych w tym tygodniu danych dla chińskiej gospodarki. Wstępny odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego drugiej gospodarki świata wyniósł 47,1 pkt., co jest najniższym poziomem od 77 miesięcy, a więc ponad sześciu lat. Pomimo starań Pekinu tamtejszy parkiet powrócił w tym tygodniu do spadków – w ciągu ostatnich 5 sesji Shanghai Composite spadł o 11,54 proc.

Wstępne sierpniowe odczyty indeksów PMI za dla przemysły Niemiec i strefy euro okazały się lepsze niż oczekiwano. Szczególnie pozytywnie zaskoczył odczyt dl naszego zachodniego sąsiada na poziomie 53,2 punktów (oczekiwano 51,7 pkt.). Gorzej wygląda sytuacje we Francji – PMI dla tamtejszego sektora przemysłowego wyniósł 48,6 punktów, przy prognozach na poziomie 49,7 punktów.

Ostatecznie WIG20 zakończył trzeci tydzień sierpnia na poziomie 2180 punktów. Oznacza to, że tracił dziś 0,96%, a w skali całego tygodnia 0,84%. WIG30 spadł w piątek o 1,13%, a indeks szerokiego rynku WIG o 1,12%.

Fatalną sesję, jak i cały tydzień, mają za sobą europejskie parkiety. Jedną z najgorszych była giełda we Frankfurcie. Dziś spadała o blisko 1,8% (po szóstej spadkowej sesji z rzędu), a w całym tygodniu DAX stracił prawie 7%. Tego tygodnia do udanych nie zaliczy także Wall Street, która rozpoczęła dzisiejsze notowania od zdecydowanych spadków.

W poniedziałek nie jest planowana publikacja żadnych kluczowych danych dla rynków kapitałowych. Inwestorzy z pewnością będą się przyglądać chińskiej giełdzie, a szczególnie kolejnym ruchom tamtejszego rządu, który robi wszystko co w jego mocy, by nie doprowadzić do krachu giełd w Państwie Środka.

 

Paweł Grubiak, członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

 

 

 

 

COMMENTS