Chiny: Śledztwo w sprawie byłego szefa Interpolu w związku z podejrzeniem wręczania i przyjmowania łapówek

Chiny: Śledztwo w sprawie byłego szefa Interpolu w związku z podejrzeniem wręczania i przyjmowania łapówek

Były szef Interpolu Meng Hongwei został zatrzymany przez chińskie władze. Wobec byłego szefa międzynarodowej policji jest prowadzone śledztwo w związku z podejrzeniem wręczania i przyjmowania łapówek – informuje chińskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego.

Wczoraj Meng Hongwei podał się do dymisji. Kilka dni temu, zaraz po przybyciu do Chin, zaginął w tajemniczych okolicznościach. Wczoraj poinformowano o jego rezygnacji, która została przyjęta ze skutkiem natychmiastowym.

Siedziba Interpolu, organizacji skupiającej policję z niemal dwustu państw, mieści się w Lyonie, we Francji.

Żona Meng Hongweia zaniepokojona brakiem wieści od męża, od czasu gdy wylądował na terytorium Chin, zaalarmowała policję w Lyonie. Władze w Pekinie przez kilka dni milczały w tej sprawie, mimo pytań ze strony francuskiego MSZ-tu. Teraz na stronie internetowej komisji dyscyplinarnej Chińskiej Partii Komunistycznej ukazała się informacja, że wobec Meng Hongweia wszczęto dochodzenie.

Wybór w 2016 roku Meng Honweia na szefa Interpolu wzbudził wiele kontrowersji, gdyż wcześniej był wysokim rangą politykiem komunistycznej partii Chin i wiceministrem bezpieczeństwa publicznego. Według Amnesty International, jako szef Interpolu miałby ścigać dysydentów chińskich .

Tymczasowym szefem Interpolu ma być Kim Dzong Jang z Korei Południowej. Nowy szef tej organizacji ma zostać wybrany w listopadzie podczas spotkania w Dubaju.

BBC news&IARwcześń.&rtr/dw

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0