-1.3 C
Chicago
wtorek, 2 marca, 2021

Chiny: Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Unijne kraje pomagają w jego opanowaniu

Popularne

Do 304 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koromawirusa w Chinach. Zarażonych jest już ponad 14 000 osób. Jest pierwsza ofiara śmiertelna poza granicami Chin. Na Filipinach zmarł 44-letni obywatel Chin, który w ubiegłym miesiącu przyjechał do tego kraju. Mężczyzna podróżował z 38-letnią kobietą, która wcześniej była w Wuhan. Para przyleciała na Filipiny przez Hongkong 21 stycznia.

W kontynentalnych Chinach wszystkie nowe przypadki śmiertelne odnotowano w prowincji Hubei, która jest epicentrum zarażeń. Z najnowszych danych wynika, że pomimo dalszego wzrostu zarażeń w Hubei, liczba osób u których zdiagnozowano patogen poza tą prowincją nieznacznie maleje. Tylko w sobotę w całych Chinach potwierdzono prawie 2600 przypadków nowych zarażeń koronawirusem. Prestiżowy magazyn Lancet w sobotę opublikował wyniki badań dotyczących zaraźliwości nowym typem koronawirusa. Dane zebrane do wtorku świadczą o tym, że zaraźliwość szacuje się na poziomie 2,68.

W całych Chinach wciąż obowiązuje przedłużona przerwa świąteczna. W 15-milionowym portowym mieście Tiencin do odwołania zawieszono funkcjonowanie placówek edukacyjnych. Hongkong zawiesił naukę w szkołach i na uniwersytetach do 2 marca.

 

*

 

Unijne kraje pomagają Chinom w opanowaniu koronawirusa. Komisja Europejska poinformowała, że do Państwa Środka wysłano 12 ton sprzętu ochronnego.

O pomoc do Unii zwróciły się Chiny, a centrum reagowania kryzysowego w Brukseli wysłało informację do państw członkowskich. Następnie Komisja Europejska zajęła się koordynacją wsparcia. „W pierwszej natychmiastowej odpowiedzi kraje członkowskie zebrały dotychczas 12 ton sprzętu ochronnego” – poinformował unijny komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz. Chodzi o ochronne kombinezony i maski. Zebrany sprzęt został już wysłany do Chin.
Komisja Europejska zaoferowała dalszą pomoc, jeśli władze w Pekinie będą jej potrzebować. Ta sprawa była jednym z tematów rozmowy telefonicznej przewodniczącej Komisji Europejskiej z premierem Chin.

 

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/to/

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane