16.7 C
Chicago
poniedziałek, 9 września, 2024

Chiny: Aplikacje monitorujące stan zdrowia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Aplikacje na telefon, które m.in. na podstawie danych o lokalizacji użytkownika pozwalają na określenie zagrożenia ewentualnym zakażeniem, odegrały istotną rolę w ograniczaniu epidemii koronawirusa w Chinach. Agencja Reutera zauważa, że technologie mające zastosowanie w trakcie walki z patogenem mogą być wykorzystywane przez władze także po zakończeniu pandemii.
Dwie najpopularniejsze w Chinach aplikacje na telefon służące do komunikacji i bezgotówkowych płatności – WeChat i Alipay stworzyły programy, które automatycznie zbierają informacje o lokalizacji i historii podróży właściciela telefonu. To na ich podstawie automatycznie przydzielane są tzw. kody QR. Zielony upoważnia do wejścia do parków, restauracji i innego typu instytucji publicznych. Czerwony – praktycznie zobowiązuje do przebywania w domu po powrocie z miejsca, w którym wykryto rozprzestrzenienie się patogenu.
O wiele dalej chcą pójść władze miasta Hangzhou, które w ubiegły piątek przedstawiły projekt przyznawania mieszkańcom miasta kodów zdrowia na stałe. Ich kolor – a co za tym idzie, ocenia stanu zdrowia – uzależniony miałaby być od wyników badań medycznych, a także od ilości ćwiczeń w ciągu doby, a nawet długości snu. Chińscy internauci uznają to za zbyt dużą ingerencję w życie prywatne. Pojawiają się też dyskusje dotyczące tego, co stanie się z danymi pobieranymi przez aplikacje monitorujące zdrowie po zakończeniu pandemii. Rządowa agencja Xinhua poinformowała w ubiegłym tygodniu, że w przyszłości aplikacje monitorujące zdrowie mogą mieć w Chinach szersze zastosowanie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /i mg/w hm

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520