HomeŚwiat

Chińskie media o porozumieniu handlowym: Pokój między Chinami i USA przynosi korzyści, a walka szkodzi obu państwom

Chińskie media o porozumieniu handlowym: Pokój między Chinami i USA przynosi korzyści, a walka szkodzi obu państwom

Pokój między Chinami i USA przynosi korzyści, a walka szkodzi obu państwom – w ten sposób chińskie media komentują podpisanie wstępnego porozumienia handlowego. Podpisy pod dokumentem złożyli w Białym Domu prezydent Donald Trump i chiński wicepremier Liu He. Obaj przywódcy zapowiedzieli rozpoczęcie nowego etapu w relacjach między Waszyngtonem a Pekinem.

Chiński dziennik „Global Times” zwraca uwagę, że wypracowanie treści porozumienia nie było łatwe. Gazeta pisze, że to Stany Zjednoczone zainicjowały trwającą 22 miesiące wojnę handlową z Chinami. Wstępne porozumienie handlowe kończyć ma okres napięć gospodarczych między obydwoma krajami. Autor komentarza redakcyjnego uważa, że obie strony porozumienia mogą czuć niedosyt związany z zapisami tego dokumentu. Jednak, jak napisano – „dyskusje o tym, kto więcej stracił, a kto zyskał, są płytkie”. Dziennik apeluje też o zachowanie powściągliwości w ocenie porozumienia i przyszłych negocjacji. Gazeta podkreśla, że pokój między Chinami i USA przynosi korzyści, a walka szkodzi obu państwom.

Zgodnie z porozumieniem, Chiny w ciągu dwóch lat zwiększą import ze Stanów Zjednoczonych o ponad 200 miliardów dolarów. Kwota ta obejmuje zakup wyrobów przemysłowych o wartości 80 miliardów, energii za 53 miliardy, produktów żywnościowych za 35 miliardów i usług za 32 miliardy dolarów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /dw

COMMENTS