Chiński MSZ “wysoce zaniepokojony” zatrzymaniami w polskim oddziale firmy Huawei pod zarzutem szpiegostwa

Chiński MSZ “wysoce zaniepokojony” zatrzymaniami w polskim oddziale firmy Huawei pod zarzutem szpiegostwa

Chiński MSZ jest “wysoce zaniepokojony” aresztowaniami pracowników firmy Huawei pod zarzutem szpiegostwa. Apeluje, aby polskie służby prowadziły “sprawiedliwe dochodzenie”.

 

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o współpracę z chińskim wywiadem. Podejrzani – obywatele Polski i Chin – usłyszeli zarzuty dotyczące szpiegostwa przeciwko państwu polskiemu i zostali aresztowani na 3 miesiące. Drugi z zatrzymanych to Piotr D., były wysoki funkcjonariusz ABW.
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował wcześniej, że zatrzymanym przedstawiono zarzuty z artykułu 130. Kodeksu Karnego. Artykuł ten mówi, że kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Firma Huawei zadeklarowała, że “przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność”. W komunikacie napisano, że “od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały”. “Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje” – dodano.
W sprawie aresztowanych ma skontaktować się z Warszawą Komisja Europejska. “To co mogę powiedzieć, to że znamy doniesienia o aresztowaniu i skontaktujemy się z polskimi władzami, by uzyskać więcej informacji” – powiedziała rzeczniczka Komisji Maja Kocijanczicz.

 


 

Komisja Europejska skontaktuje się z Warszawą w sprawie aresztowanych pod zarzutem szpiegostwa dwóch osób – Chińczyka i Polaka. Dziś rano pojawiła się informacja o zatrzymaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego dyrektora polskiego oddziału Huawei, oraz byłego oficera ABW, który pracował dla firmy Orange. O tę sprawę była pytana na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Maja Kocijanczicz. “To co mogę powiedzieć, to że znamy doniesienia o aresztowaniu i skontaktujemy się z polskimi władzami, by uzyskać więcej informacji” – dodała.
Rzeczniczka Komisji była też pytana, czy Bruksela spodziewa się działań odwetowych ze strony władz w Pekinie i zatrzymań w Chinach obywateli Unii Europejskiej, ale odmówiła spekulacji na ten temat.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/kj

Informacyjna Agencja Radiowa/wczesn./Reuter/mile/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0