5.2 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Chiński MSZ „wysoce zaniepokojony” zatrzymaniami w polskim oddziale firmy Huawei pod zarzutem szpiegostwa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Chiński MSZ jest „wysoce zaniepokojony” aresztowaniami pracowników firmy Huawei pod zarzutem szpiegostwa. Apeluje, aby polskie służby prowadziły „sprawiedliwe dochodzenie”.

 

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o współpracę z chińskim wywiadem. Podejrzani – obywatele Polski i Chin – usłyszeli zarzuty dotyczące szpiegostwa przeciwko państwu polskiemu i zostali aresztowani na 3 miesiące. Drugi z zatrzymanych to Piotr D., były wysoki funkcjonariusz ABW.
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował wcześniej, że zatrzymanym przedstawiono zarzuty z artykułu 130. Kodeksu Karnego. Artykuł ten mówi, że kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Firma Huawei zadeklarowała, że „przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność”. W komunikacie napisano, że „od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały”. „Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje” – dodano.
W sprawie aresztowanych ma skontaktować się z Warszawą Komisja Europejska. „To co mogę powiedzieć, to że znamy doniesienia o aresztowaniu i skontaktujemy się z polskimi władzami, by uzyskać więcej informacji” – powiedziała rzeczniczka Komisji Maja Kocijanczicz.

 


 

Komisja Europejska skontaktuje się z Warszawą w sprawie aresztowanych pod zarzutem szpiegostwa dwóch osób – Chińczyka i Polaka. Dziś rano pojawiła się informacja o zatrzymaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego dyrektora polskiego oddziału Huawei, oraz byłego oficera ABW, który pracował dla firmy Orange. O tę sprawę była pytana na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Maja Kocijanczicz. „To co mogę powiedzieć, to że znamy doniesienia o aresztowaniu i skontaktujemy się z polskimi władzami, by uzyskać więcej informacji” – dodała.
Rzeczniczka Komisji była też pytana, czy Bruksela spodziewa się działań odwetowych ze strony władz w Pekinie i zatrzymań w Chinach obywateli Unii Europejskiej, ale odmówiła spekulacji na ten temat.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/kj

Informacyjna Agencja Radiowa/wczesn./Reuter/mile/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520