Chicago: Rozpoczął się 30. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

Chicago: Rozpoczął się 30. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

W Chicago rozpoczął się 30. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Projekcje będą się odbywać przez dwa tygodnie w trzech kinach.
Podczas jubileuszowej edycji, zaprezentowanych zostanie 80 filmów, wśród nich między inny obrazy, o których, w ostatnich miesiącach, jest głośno w polskiej kinematografii . Widzowie będą mieć okazję zobaczyć „Kamerdynera” Filipa Bajona czy – nagrodzoną w Gdyni Złotymi Lwami – „Cichą Noc”, reżyserski debiut Piotra Domalewskiego
Podczas festiwalu odbędzie się też pokaz polskiego kandydata do Oskara – „Zimnej Wojny”. Jego reżyser Paweł Pawlikowski zapowiedział, że pojawi się na projekcji. Dystrybutor filmu rozpoczął niedawno w Stanach Zjednoczonych przedoscarową promocję obrazu.
W związku z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, organizatorzy przygotowali retrospektywę arcydzieł kina polskiego. Pokazane zostaną między innymi filmy „Popiół i Diament”, „Człowiek z Marmuru” i „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, „Pianista” Romana Polańskiego czy „Miasto 44” Jana Komasy.
Festiwalowi Filmu Polskiego w Ameryce towarzyszą też pokazy filmów dokumentalnych.
Przegląd potrwa do 18 listopada.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Orłowski/Chicago/mt

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0