Chicago: Premier Morawiecki ws. okrągłego stołu z nauczycielami

Chicago: Premier Morawiecki ws. okrągłego stołu z nauczycielami

Premier Mateusz Morawiecki dziękuje prezydentowi za działania w sprawie nauczycieli. To reakcja na deklarację prezydenta Andrzeja Dudy, że planowane rozmowy okrągłego stołu w sprawie strajku nauczycieli mogłyby zostać zorganizowane w Belwederze. Andrzej Duda zapowiedział to w czasie spotkania z mieszkańcami Koła. Wcześniej miał też rozmawiać o takim pomyśle z szefową Rady Dialogu Społecznego, Dorotą Gardias.

W czasie rozpoczętej właśnie wizyty w Chicago premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą na ten temat i dziękował za zaangażowanie w próbę rozwiązania sporu. “Bardzo dziękuję panu prezydentowi za to, że stara się również pomagać, patronować w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania w tym sporze i też dziękuję bardzo wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do tego, że te egzaminy, wcześniej gimnazjalne a teraz w szkołach podstawowych właściwie odbywają się bez przeszkód” – dodał szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował też do strajkujących nauczycieli, aby umożliwili spokojne przeprowadzenie zaplanowanych w maju matur. “Nie można igrać z możliwością zdawania matur. To jest tak ważny moment w życiu każdego człowieka, że chciałbym, żeby matury przebiegały równie spokojnie albo może najlepiej jeszcze spokojniej niż egzaminy gimnazjalne i w szkołach podstawowych” – dodał Mateusz Morawiecki.

Strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia. Jego głównym organizatorem jest Związek Nauczycielstwa Polskiego, ale do protestu przyłączyły się też inne organizacje. Strajk przypada na ważny moment w szkołach, gdyż jest organizowany w czasie testów gimnazjalnych i testów ósmoklasistów. Na początku maja rozpoczynają się z kolei matury.
Powodem strajku są nauczycielskie pensje.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski, Piotr Orłowski, Chicago/kryCOMMENTS

WORDPRESS: 0