HomeKultura

Chicago: Polskie filmy nagrodzone na 56. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym

Chicago: Polskie filmy nagrodzone na 56. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym

Polacy nagrodzeni podczas 56. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago. Wśród laureatów znalazły się dwa obrazy, nad którymi pracowali nasi filmowcy.

Zwycięzcą festiwalu został “Sweat” Magnusa von Horna. Szwedzki reżyser jest absolwentem i wykładowcą Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego film jest opowieścią o celebrytce mediów społecznościowych, która publikuje każdy szczegół życia swojego i swych najbliższych. Główną rolę w produkcji nagrodzonej statuetką Złotego Hugo zagrała Magdalena Koleśnik. Nagrodę za scenografię przyznano Jagnie Dobesz.

W kategorii krótkometrażowego filmu dokumentalnego zwyciężył ‘’We have one heart’’. Bohater stara się odtworzyć losy zmarłej matki i jej miłości do mieszkającego w Iraku Kurda, który jest jego ojcem. Obraz jest animowaną historią o pamięci, utracie i poszukiwaniu korzeni.

“To wielkie wyróżnienie. Mamy szansę znaleźć się na tak zwanej shortliście oscarowej. Ten festiwal należy do grupy imprez, które pozwalają ubiegać się o to.” – powiedziała Polskiemu Radiu Katarzyna Warzecha, reżyser filmu.
56. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago ze względu na pandemię koronawirusa odbywał się w formie hybrydowej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Orłowski/Chicago/w zr

COMMENTS